Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

Świat gry - godła, symbole, barwy, sztandary i inne takie

Owizor - 14-05-2014, 03:14
Temat postu: godła, symbole, barwy, sztandary i inne takie
Przeglądając kolejne strony na temat świata gry (a przy okazji w wyniku pewnej dyskusji) zdałem sobie sprawę, że nigdzie nie jest jasno wyjaśnione który kraj/nacja/ród jakie ma barwy czy symbole. Są w poszczególnych opisach pojedyncze wzmianki czy grafiki, ale nigdzie nie ma jasno, wyraźnie i oficjalnie wytłumaczonych symbolik poszczególnych ludów (czego nie można powiedzieć o "najbardziej znanych organizacjach" ;) ). Stąd poniższa seria pytań, oraz sugestia by dodać właśnie w poszczególnych opisach krain coś w stylu "heraldyki/barw" :)

Jakich barw i symboli używa Wergundia (czy też sam Akwirgran/ród Danwiga)? Czy poszczególne prowincje mają własne sztandary, jak tymeny? Jakich barw używa flota?
Wiem że Hetanor nosi się w żałobnych granatach - a jakie barwy i symbole miało Aenthil?
Talsoi i Laro mają jakieś konkretne symbole?
Styria na fladze maluje raczej smoka czy swastykę Tavar?
Jakie są godła poszczególnych miast Ofiru (wiem tylko że Itharos to wieża... a pozostałe)?
Fiord ma jakąś flagę/symbol, czy każdy jarl po swojemu?
Jakie były barwy poszczególnych Hradów teralskich?

(Jeśli na któreś z tych pytań jest już odpowiedź na stronie, to przepraszam za nieuwagę :oops: )
I tak każdy gracz może tworzyć własne rody i barwy, co jest super. Ale wiedza o barwach państw też się przyda ;)

Aerlinn - 14-05-2014, 12:54

Wergundia: Trzy fale (na tarczach były zielone) na szarym tle (bodajże)
Styria: w 2011 był to smok (ale to wtedy była całkowicie styryjska Styria, bez aż takiego wpływu Tavar... ale myślę, że smok został)

Trynt (2010) miał jeszcze czarnego gryfa na zółtym tle (a przynajmniej był to symbol najważniejszego hirdu w państwie, uznawany za symbol państwa), raczej się to nie zmieniło.

Indiana - 14-05-2014, 15:02

Aerlinn napisał/a:
Wergundia: Trzy fale (na tarczach były zielone) na szarym tle (bodajże)
Czarnym. To były barwy czarnego tymenu z akcentem ogólno-wergundzkim - te trzy fale to symbolika Rzeki.
Herbem rodu Danwiga są trzy diamenty (graficznie skrócone do rombów), ten znak przewinął się kilka razy, m.in. w 2010, gdzie Olaf nosił pierścień rodzinny z takim znakiem.
Prowincje Wergundii, jak i jej flota, bezsprzecznie mają własne znaki, ale jako że nikt ich jeszcze nie używał, to nie zostały jeszcze zatwierdzone. Tyczy się to zresztą wszystkich, których nie wymieniła Aerlinn.

Aenthil nie miało konkretnego herbu, barwy (oczywiście) zieleń ze złotem.
Styria używa obu tych znaków, obrazują dwoistość charakteryzującą styryjskie społeczeństwo - tych, którzy się odwołują do Starej Styrii i tych, którzy za początek uznaja narodziny Tavar.

Messyna w herbie ma stylizowane "M" z gladiusem w tle, barwy błękit, czarny, biały
Tulos - czarnego dwugłowego orła, barwy - złoty czarny purpura
Koratia - profil wojownika w hełmie korynckim, barwy biały czarny czerwony
Arethyna - czarny lew stojący, tło szachownica pomarańcz/purpura

Fiord nosi barwy na tarczach, każdy jarl ma swoje.

W Terali nie posługują się barwami, tylko znakami. Znaki nie odnoszą się do hradów, tylko do rodów.

Owizor - 15-05-2014, 04:00

Oki, dziękuję :)
No to chyba więcej nie trzeba ze względu na realia... ;) I w sumie to nawet lepiej, że zostaje tyle miejsca na inwencje :D

Indiana - 15-05-2014, 16:22

Wiesz, świat gry rozrósł się już tak, że prawie nikt z kadry nie ogarnia wszystkich detali w całości :) Musimy zostawić trochę rzeczy improwizacji ;)
Kartoflen - 17-05-2014, 02:59

Skoro już mamy taki temat, to może ja bym spytał o symbole poszczególnych bogów. Skoro katolik może nosić krzyżyk, to co może nosić Styryjczyk? :)
Aerlinn - 17-05-2014, 03:22

Tavar akurat ma swoją "swastykę" -> patrz sztandar Itharos 2012
Nawiasem mówiąc, Modwit miał jakiś symbol konkretny przypisany przez te lata? Taki, którym pieczętują się świątynie/paladyni czy coś?

Indiana - 17-05-2014, 13:03

Kartoflen napisał/a:
Skoro katolik może nosić krzyżyk, to co może nosić Styryjczyk? :)
Złe nałożenie pojęć :) Katolik nosi krzyż, wyznawca Tavar - swarzycę (proponowałabym używać tej nazwy zamiast "swastyka", zanim napiszą o nas w jakiejś miłej gazecie jako o obozie neonazistów ;) ;) ). Nie każdy wyznawca Tavar jest Styryjczykiem.

Aerlinn napisał/a:
Modwit miał jakiś symbol konkretny przypisany przez te lata?
Nie. Paladyni Modwita po raz pierwszy pojawili się dopiero na ostatnim epilogu, jakoś zupełnie nie przewijali się wcześniej kapłani tego boga.
Najodpowiedniejszym symbolem dla Modwita wydaje mi się włócznia, wtedy symbolikę bóstwa wzorowalibyśmy lekko na Odynie w jego wojennym aspekcie, Styrwita natomiast - na Thorze, przypisując mu młot bojowy.

Owizor - 18-05-2014, 02:52

Na obozie widziałem u jednego gracza-kapłana fajny motyw miecza oplatanego jakąś schematyczną wstęgą, barwy czarno-bordowe... Ale za nic nie przypomnę sobie, czy to był Modwit czy Styrwit (na pewno któryś z tych dwóch).
Skogura o ile pamietam symbolizowała łapa niedźwiedzia (ewentualnie ogórek :mrgreen: ), Herbę i Silvę jakiś ładny listek (mięta u Herby ;) ), a co do pozostałych, to większości sugestii i inspiracji polecam szukać tu:
http://www.silberberg.pl/viewpage.php?page_id=6
oraz przy organizacjach religijnych pojawiających się tu:
http://www.silberberg.pl/viewpage.php?page_id=2
(Córy Widy, Sędziowie Rega, Wojowie Hwita, Zakon Początku Świata, Zakon Toledy)

Frączek - 08-07-2014, 03:02

Odgrzeje trochę temat, czy symbolem Modwita może być grot włóczni?
Indiana - 08-07-2014, 03:43

Może. Jednym z.
Frączek - 08-07-2014, 03:46

No to elegancko, bo zastanawiałem się co zrobić z naszyjnikiem który wygrałem na loterii :D :mrgreen:
Leite - 17-09-2014, 19:03

Odświeżę temat...a Talsoi i Laro w jakich barwach występują? Oraz podziemne? Chociażby ogólnie, jeżeli ktoś by chciał kombinować ze sztandarami/flagami?
Indiana - 17-09-2014, 20:34

Talsoi jest opisane.
Laro jest zależne od rodu.

Aerlinn - 23-09-2014, 23:30

Podziemne też są opisane (a przynajmniej kiedyś były), że zwykle ciemne, praktyczne kolory, bodajże odświętnie mają białe + bardzo możni podziemni mają dzwoneczki przy szatach, ale to raczej nie na obczyźnie.
A jak szukasz inspiracji do Laro/podziemnych, to trochę ich było w tym roku kadrowych, zawsze można sobie wziąć za wzór i coś w tym stylu dobrać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group