Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

Zasady i sprawy techniczne - Skórzane dodatki - poradnik by wszyscy ;)

Quarties - 08-06-2009, 22:29
Temat postu: Skórzane dodatki - poradnik by wszyscy ;)
Witam. Chciałbym poruszyć tu sprawę ważną na larpach, a mianowicie - skórzane dodatki ;)

1. Taszka/torebka/kaletka - rzecz ładna i praktyczna. Jest świetnym dodatkiem do każdego stroju i przydaje się do noszenia kasy i innych przedmiotów. Najlepsza będzie skóra 3 mm. Najprościej zrobić tak: Wycinamy kawałek skóry na kształt kaletki jaki chcemy mieć. Bierzemy metr krawiecki (często mama ma ;) ), mierzymy długość wzdłuż krawędzi. Wycinamy pasek o szerokości jaką wymierzyliśmy, a wysokości takie jaką chcemy by kaletka miała szerokość. Potem wycinamy drugi kawałek skóry. Kształt jak pierwszy, plus długość wysokości paska i znowu kształt jak pierwszy. Takie lustrzane odbicie ma powstać ;) Wszystko łączymy. Są dwa sposoby. Zaginamy krawędzie paska na zewnątrz i zszywamy równoległe do
krawędzi (tych nie zaginamy) pozostałych dwóch kawałków. Drugi sposób to nic nie zaginamy. Po prostu musimy wtedy mocno zszyć. Tutaj temat o kaletkach na forum wikińskim: http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=3092

2. Torba na ramię - dobra dla kobiet, alchemików, druidów i innych parających się nauką. Tutaj najlepsza jest skóra miękka i niezbyt gruba ;) Wycinamy prostokąt skórzany. Wycinamy drugi o wielkości połowy pierwszego. Zszywamy obydwa. Wycinamy pasek, tak długi, abyśmy mogli spokojnie zawiesić torbę. Przyszywamy pasek i już ;)

3. Karwasze - są dwa rodzaje:
a) miękkie, "łucznicze" - skóra taka jak w przypadku torby na ramię, wycinamy na kształt trapezu, dłuższa podstawa - obwód naszej ręki pod łokciem (bądź niżej ,zależy gdzie chcemy, aby karwasz się kończył), a krótsza podstawa - obwód nadgarstka. Potem robimy dziurki, tak co 1 cm i przewlekamy rzemień
b) twarde "bojowe" - skóra 4-5 mm, robimy jak wyżej, tylko dodatkowo trzeba utwardzić skórę. Można to zrobić gotując w wodzie bądź wosku pszczelim. Nie polecam początkującym skórnikom bez porządnych igieł i wybijaków do skóry ;)

Shamaroth_Glupi - 08-06-2009, 22:41

Quarties napisał/a:
2. Torba na ramię - dobra dla kobiet, alchemików, druidów i innych parających się nauką. Tutaj najlepsza jest skóra miękka i niezbyt gruba Wycinamy prostokąt skórzany. Wycinamy drugi o wielkości połowy pierwszego. Zszywamy obydwa. Wycinamy pasek, tak długi, abyśmy mogli spokojnie zawiesić torbę. Przyszywamy pasek i już


Można też dodać jakąś prowizoryczną zapinkę/guzik na środku dłuższego boka większego prostokąta, co by nie furkotało.

Quarties - 08-06-2009, 22:46

Można w sumie je dodać do obydwóch rodzaju taszek ;)

Ale nei psiałem by już nie mącić, kto mądry i spojrzy na parę kaletek to sam zauważy ;)

Krecik1 - 09-06-2009, 00:10

Ale będę truła znowu :p
4. Nogawice/nagolenniki
Dwa sposoby wykonania: pierwszy, tańszy polega na odcięciu rękawów z kurtki skórzanej. Rozpruć i zrobić dziurki na rzemienie. Tadaam! Mamy nogawice :)
Drugi obejmuje porządne skórzane nagolenniki. Fajnym pomysłem jest zrobienie tego z fartucha spawalniczego. Dobra, gruba skóra, a jaka tania. Podawałam już cenę (18 - 120). Robić podobnie jak karwasze, tylko brać wymiary z nogi, nie z ręki :D

5. Coś na lico
Fajnym elementem dekoracyjnym jest skórzana opaska lub rzemień na twarz lub czoło. Można eksperymentować, tworzyć, kreować wszelakiego typu ozdoby.
Podaję parę linków, co by mnie zrozumieć:
http://img191.imageshack.us/gal.php?g=chow1.jpg

6. Kamizele lub napierśniki
Można przerobić skórzaną kurtkę lub pójść na żywioł i trzasnąć sobie od początku :)
Kamizela może być prosta ot, wiązana rzemieniami z przodu, ale również można ją wzbogacić o paski spinające. Można pobawić się w nitowanie ( kupiłam w Lidlu zestaw za 19,99 zł! :D ) lub w ogóle lamelkowanie.

Varthanis - 09-06-2009, 00:46

miałem ten sam zestaw! :D to może trochę o osprzęcie. Jeśli chodzi o narzędzia kaletnicze - tu podaję dla Wrocławia, ale w każdym większym mieście można znaleźć: hurtownie skóry (zazwyczaj sprzedają narzędzia i materiały kaletnicze, lub mają podczepione sklepy z takowymi) i sklepy szewcze
to "kopalnie" narzędzi :D przede wszystkim radzę zaopatrzyć się w:

-Wybijaczek (ok. 6 zł, różne przekroje) - sam zazwyczaj używam 0,5 - 0,4 bo pasuje do większości małych klamer i nitów, do większych od 0,6 - może służyć przez wiele lat, a przedziurkujemy nim znaczną część skór, wystarczy celnie walnąć młotkiem ;)

Nity - podstawa do łączenia skóry, dostępne w wielu wzorach i kolorach, również wystarczy młotek do łączenia - byleby tłuc od wierzchu i nie za mocno, bo inaczej łączenia będą paskudne ;)

Do szycia skóry oczywiście dratwa, grube igły do skóry - tradycyjna i w kształcie U - przydatna do wszystkiego, zwłaszcza do szycia grubszej skóry i np, butów.

Ćwieki - półkule, półstożki, maks piramidki, coby oka nie wydłubać - super efekt przy ozdabianiu :)

Farba do skóry - w sklepach kaletniczych, cena w granicach 10 zł, nakładana pędzelkiem, wszelkie instrukcje na etykiecie :) oszczędnie zużyta starczy na pancerz, najbardziej zżera czarną - zwłaszcza jeśli chce się zrobić nieprzebijający, pożerający światło mhrok :P

Butapren - cud techniki pozwalający łączyć mnóstwo skórzanych elementów - zwłaszcza jeśli np. karwasz chcemy mieć wyściełany miękką skórką lub innym materiałem, bez łączeń przebijających "na wierzch"

Rzemienie - tego nigdy za wiele - amulety, wisiory, wiązania kamizel, karwaszy, butów... Słowem, wielofunkcyjne :)

Akinori - 09-06-2009, 19:10

Varthanis napisał/a:
Rzemienie - tego nigdy za wiele - amulety, wisiory, wiązania kamizel,


ZAWSZE MOŻNA SIĘ POPLĄTAĆ!

Miałem taki przypadek jak kolega ściągną mi z łuku cięciwę i zaczął nią machać...

(inny obóz)

Quarties - 09-06-2009, 20:52

Akinori, cięciwa nie jest z rzemienia ;)
Akinori - 09-06-2009, 22:56

chodzi o to że cięciwa zaplątała mi się o rzemienie.......!
Quarties - 09-06-2009, 23:14

Aha, mój błąd :D

Zwracam honor ;) :medit:

Indiana - 10-06-2009, 01:47

No i tu się zgadzam z Akinorim ;) Czasem wisiorków i rzemyków JEST ZA DUŻO :D :D
Quarties - 10-06-2009, 19:28

Też się zgadzam, wszystko z umiarem ;)
Akinori - 10-06-2009, 19:45

Pokrowce na miecze (bez skojarzeń) - nikt nie lubi obijać się o metal, trzeba wyciąć ze skóry (najlepiej sztywnej) swój miecz, dwie cześć jedną przednią i jedną tylną, tylko trzeba pamiętać o 1 cm do szycia...


Paluszki - raczej łucznicze, trzeba je wyciąć tak aby miał ponad obwód palca. i zszyć.
Robimy takich 3, a potem delikatnie je łączymy.(służą dobrze podczas strzelania z łuk, ponieważ często bolą palce podczas napinania.

Rączka łuk - zalecam użyć cienkiej skóry, musi to być mniej więcej obwód łuku tak aby cała rączka była ze skóry

Stojaczek na strzałę - czyli doczepka do rączki aby nie trzymać strzały na dłoni tylko na stojaku..


Próbuje wpaść na więcej pomysłów
..... :medit:

Indiana - 10-06-2009, 20:27

Hm :) Miecze jednak nie są metalowe, tylko .... pałertejpowe ;) i przekrój mają okrągły a nie płaski. Ale pochewki i tak się przydają - ja osobiście używam tylko uchwytu z troka, ale jeśli ktoś woli przypadkiem długi pokrowiec, niech tylko pamięta, żeby był luzny.

Paluszki łucznicze albo ochraniacze w postaci łatki skóry, przyczepionej tylko do palca. Nie są konieczne, bo łuki mają malutki naciąg, więc cięciwa nie robi dużej krzywdy palcom.

Rączka - oczywiście.

Stojaczek osobiście uważam za zupełnie zbędny ;)

Akinori - 10-06-2009, 21:35

O Miecz chodziło mi, bo sam zamierzam przywieść jeden metalowy i jeden pcv.

Paluszki, chodziło mi oto jakby ktoś przywiózł własny łuk, stojaczek tak samo(o rączce nie wspomnę)

(przedstawiłem mój projekt na obóz). :medit:

Hodo - 10-06-2009, 21:39

Ale masz świadomość że metalowy to możesz najwyżej ponosić przy pasku ?
Akinori - 10-06-2009, 21:43

Taa, i tak nie mam zamiarów się nawalać, jeszcze się komuś krzywda stanie...
Hodo - 10-06-2009, 21:46

No to luz ;)
Indiana - 10-06-2009, 23:29

Akinori, wiem, że swój łuk, ale jeśli ów będzie miał naciąg za duży, to też nie postrzelasz zanadto :)

Stalowy miecz? :) No no :) Ładnie :)

Hodo - 10-06-2009, 23:38

Weź weź, strzelanie do słomianek też mamy w planie ;)
Akinori - 11-06-2009, 00:02

Naciąg jest dla szóstoklasisty (patrz na wiek). Jak ja daje radę (najmniejszy z klasy) to boleć nie będzie :)
Krecik1 - 11-06-2009, 01:25

Nietykalny? :shock:
Torus - 11-06-2009, 01:54

Czy ktoś pamięta akcje "Jesteś twardy?!" na obozie z łukiem w roli głównej ? xD
Melyonen - 11-06-2009, 02:00

ja, o ile mówimy o tej samej. ;)
Torus - 11-06-2009, 12:15

:D

hmm... to fajnie :D

Krecik1 - 11-06-2009, 13:38

Ciągnąc dalej temat:

Suspensoria skórzane - ochraniają, tak, tak, ochraniają :)
Przykłady:
http://img31.imageshack.us/img31/2699/02d.jpg

Indiana - 11-06-2009, 18:36

To ja dorzucę jeszcze coś, co na własny użytek nazywam
"kamizelą bojową"

i z powodzeniem może fajnie zastępować kolczą czy inną zbroję.

Z kupionej w lumpeksie kurtki skórzanej o kroju marynarki wywalamy rękawy, kołnierz, kieszenie i inne takie. Kiedy zostaje nam czysta kamizela, zawijamy ładnie krawędzie i zaszywamy. A potem kupujemy
- metalowe podkładki pod śruby śr. 2 -4 cm
lub
- metalowe płytki
lub
- metalowe kółka
lub
- duże nity do skóry
Ilość - jakieś 300 szt na kamizelę.
Wymierzamy sobie równe odstępy, zaznaczamy miejsca mocowania i
- przyszywamy
lub
- nitujemy
do skóry nasze metalowe zbrojniki.
Powstaje strój lamelko-podobny w wersji fantasy. Np. taki:
http://www.stopklatka.pl/...5&number=8&g4i=
(dwóch panów drugi i trzeci od prawej)

maxus - 07-11-2009, 22:12

Choć jeżeli nie chce się wam robić cokolwiek z tego co jest powyższej oferty to podaje kilka linków.
http://slavia.internetdsl.pl/kram/torebki.htm
http://www.kram-rudych.pl/stroje/kaletki.html
http://www.jaruhart.pl/galeria.html
http://larpowisko.pl/inde...ategory&catid=4

Quarties - 08-11-2009, 12:04

To ja skomentuję.

Pan Mściwój robi rzeczy wytrzymałe. Tylko wzorki wypalane się nie trzymają długo ;)

Rudzi podobno dobrzy, lecz z ich produktami nie miałem do czynienia.

O Jaruh Art pierwsze słyszę.

A larpowisko z umiarem - pamiętajcie, że ogłaszają tam się zwykłe osoby i produkt nie koniecznie zadowoli was tak jak profesjonalny ;)

Indiana - 08-11-2009, 17:53

Quarties napisał/a:

Rudzi podobno dobrzy, lecz z ich produktami nie miałem do czynienia.

Ja miałam, są bardzo si, fachowe i stylowe. Acz nie są tani. Natomiast ciuszki - bywają problemy kwestiami rozmiaru.... ;) ;) ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group