Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

Gracze o... - O drowach

Onfis - 13-03-2010, 22:35
Temat postu: O drowach
Yngvild napisał/a:
Co to jest drowi alfabet? ;P


Alfabet Drowów Indi, mrocznych elfów z D&D ;)

Travor - 13-03-2010, 22:39

Onfis napisał/a:
mrocznych elfów z D&D

Nieee proszeeee...

Onfis - 13-03-2010, 22:49

A co masz coś do Drowów? ;-)
Travor - 13-03-2010, 23:05

Przede wszystkim to że wszyscy się nimi tak zachwycają... a jakoś świata nie zawojowali. I wiesz, ja tak w ogóle nie lubię takich światów fantasy jakie rozpowszechnił WoW... takich zbyt magicznych i zbyt bajkowych. Lubie poważne światy w których ludzie dominują, tworząc państwa i sytuacje podobne do historycznych Elfy krasnoludy itp. stanowią tyko część świata... a potwory... są rzadkie i... mityczne. W lasach żyją normalne zwierzęta, rycerze noszą zbroję na swój rozmiar a długość elfich uszu nie przekracza wysokości ich głowy :D Powinieneś wiedzieć już o czym mówię. A Faerun jest światem który ledwo akceptuję... bo po prostu żeby móc czynnie grać z kumplami w RPG -> muszę ;)
Hodo - 13-03-2010, 23:07

Ale drowy to takie raczej dark fantasy... czy się mylę ?
Travor - 13-03-2010, 23:15

Mam za małą wiedzę żeby dyskutować ale...
...ja po prostu ich nie lubię :P Jak i całego Faerunu...

Varthanis - 14-03-2010, 00:18

dark fantasy to nie znaczy mroczne gotycko-lateksowe wywłoki z podziemi, jak ludzie mówią dark fantasy, to myślą że chodzi o mrok... dark fantasy to R. R. Martin albo Sapkowski - realny, brutalny świat.

Co do WoWa - wow nie rozpowszechnił takiego fantasy - całe U. S. i A jest ograniczone pod względem fantasy tragicznie, co zostało zapoczątkowane i 'rozpowszechnione' przez D&D właśnie - zauważ że WoW i Everquest są bezpośrednio wzorowane na D&D, które jest heroic fantasy. zresztą Blizzard nigdy nie szczędził swoich podziękowań twórcom D&D, czy to w wywiadach czy np w notce opłakującej odejście z tego świata jednego z głównych twórców D&D, Garryeg'o Cygaxa. Najgorszą wadą WoWa (oprócz tego że uzależnia jak cholera :P ) jest spopularyzowanie szablonu 'dobrego mmo do robienia kasy', co powoduje że większość produkcji chcąc nie chcąc będzie go przypominać, bo to się sprzedaje.

A co do mrocznych elfów - o wiele ciekawsze moim zdaniem są bardziej realistyczne dark elfy w świecie Warhammera (zwłaszcza w bitewniaku mnie urzekły) - poczytaj chociażby o Krsarzach Czarnej Arki, świętach mrocznych elfów, Lokhirze Felhearcie albo zdradzie Malekitha czy podziemnym morzu (wbrew pozorom te elfy nie żyją pod ziemią :P )

Edit: co do USA jeszcze - fantasy które objawia się tam w dowolnej formie jest często celem żartów, powstaje też wiele stereotypów (np. że to zabawa dla geeków) - z drugiej strony niewiele osób stara się żeby ten wizerunek poprawić, zwłaszcza larpy strasznie cierpią, stroje są często marne, jest dużo plastiku i kiczu, a ludzie biją się po parkach, co wygląda dość komicznie - cały świat rży z amerykańskich larpów ;)

Ian - 14-03-2010, 00:21

Sieczże drowy, siecz,
Wyostrzywszy miecz,
Bijże drowy, bij,
Wziąwszy tęgi kij.

Walże drowy, wal,
Wbijaj ich na pal,
Męczże drowy męcz,
I jak możesz dręcz.

Łupże drowy, łup,
I ze skóry złup,
Tnijże drowy, tnij,
To ich będzie mnij.

Topże drowy, top,
Jeśliś dobry chłop!

O.

Indiana - 14-03-2010, 00:29

Przyznam, że nie znam ani połowy tego, o czym piszecie :) Ale, moje 3 grosze -
D&D, a dokładnie te książki, które udało mi się przeczytać, były beznadziejne... :/ Jednowymiarowe, płaskie, głupie i infantylne :P
Ponadto nie znoszę, kiedy w świecie fantasy jest coś nielogiczne... A takie właśnie jest stworzenie czarnoskórych drowów ;)
I niecierpię niezniszczalnych herosów :P Geraltowi wybaczam, bo regularnie dostaje po mordzie ;)

W takim razie dowiedziałam się, że jestem absolutną miłośniczką dark fantasy ;)
Podobnie jak Travor, lubię fantasy jako pewien kostium, metaforę do obrazowania naszego istniejącego świata, właśnie tak, jak robi to Sapek w wiedźminie. Ewentualnie, jako pewien zestaw uniwersalnych symboli, jak u Tolkiena. Takie paskudztwa jak D&D szkodzą idei, ot co ;) ;) ;)

Travor - 14-03-2010, 01:39

Varthanis napisał/a:
o wiele ciekawsze moim zdaniem są bardziej realistyczne dark elfy w świecie Warhammera

Zgadzam się, choć sam warhammer średnio mnie pociąga, niektóre rasy są tam zrealizowane całkiem ciekawie. Niektóre
Yngvild napisał/a:
W takim razie dowiedziałam się, że jestem absolutną miłośniczką dark fantasy

No to ja chyba też. Nigdy się w to nie zagłębiałem... fantasy było dla mnie tylko lepsze i gorsze :)
Varthanis napisał/a:
USA

Weź proszę, nawet nie wspominaj. Ble

Hodo - 14-03-2010, 01:56

Travor napisał/a:
niektóre rasy są tam zrealizowane całkiem ciekawie

A co mi powiesz o profesji krasnolud zabójca gigantów? :D Absolutnie moje dawne erpegowe marzenie :D

Travor napisał/a:
Weź proszę, nawet nie wspominaj. Ble

Masz jakieś dziwne uprzedzenia dot. USA w całości, czy tylko literatury fantasy ?

Varthanis - 14-03-2010, 02:16

Jeśli chodzi o D&D, to przede wszystkim 'pierwotnej idei' zaszkodziło wypluwanie kolejnych dodatków, udziwnianie, tysiące ras, klas, płytkich światów (to samo dotknęło everquesta) itd. heroic też jest fajne, ale do kurki nędzy, trochę umiaru i dobrego smaku... co do książek, tak są beznadziejne. Nawet świat planów udało im się skaszanić w książkach :/

a co do światów D&D, odsyłam do gry komputerowej (nawet tych co nie bardzo lubią taką zabawę) pt. Planescape: Torment - D&D, ale w ogóle nie widać heroic. Świat brudny i podły, postacie nietuzinkowe, niesamowita ilość wyborów, najlepszy klimat gry magiem jaki kiedykolwiek oddano w crpg, po prostu miód :) można się zdziwić że to D&D.

Hodo napisał/a:
Travor napisał/a:
Weź proszę, nawet nie wspominaj. Ble

Masz jakieś dziwne uprzedzenia dot. USA w całości, czy tylko literatury fantasy ?


http://www.youtube.com/wa...feature=related - any questions?

Hodo - 14-03-2010, 02:21

Aach Planescape Torment to najgenialniejsze cRPG w jakie grałem :D
Varthanis napisał/a:

http://www.youtube.com/wa...feature=related - any questions?

Ekhm, czytałem mechanikę niektórych polskich larpów, która była gorsza niż rzucanie piłeczkami, więc nie wiem o co ci chodzi ;)

Varthanis - 14-03-2010, 12:16

a widziałeś czar 'śmierć'? :D

a tak serio, co mnie boli w larpach USA, to to, że zazwyczaj trzymają się sztywno klimatów konkretnych gier/systemów, spłaszczają wyobraźnie graczy, stosują archaiczne i bzdurne systemy i w gruncie rzeczy sprowadzają się tylko do walki.

Travor - 14-03-2010, 20:41

Hodo napisał/a:
Masz jakieś dziwne uprzedzenia dot. USA w całości, czy tylko literatury fantasy ?

Raczej to pierwsze :) Ale nie chcę robić offtopa :)

Co do larpów z USA, widziałem na youtube kilka niezłych. Ale dużo bardziej podoba mi się europejskie podejście do sprawy... jest dużo bardziej... realistyczne, jeśli tak mogę to określić. W sensie takim o jakim ja i Indi już pisaliśmy.

Hodo - 14-03-2010, 20:50

Ksenofob :P
Travor - 14-03-2010, 21:01

Dlaczego? To chyba za dużo powiedziane... jak się nie lubi jednego państwa... no dobra może dwóch albo trzech :P Ale ja po prostu nie lubię imperializmu... nie mam nic przeciwko szeroko pojętej inności.
Eskell - 25-03-2010, 00:56

Jak dlamnie najtrafniej Drowy sa opisane w "Wojnie pajęczej królowej " czy pierwszych tomach sagi o mrocznym elfie.
Wowowskie mroczne elfy mnie przyprawiają jedynie o śmiech :P

Varthanis - 25-03-2010, 01:36

wowowskie (a dokładniej warcraftowe) elfy są po pierwsze nocne, a nie mroczne, z mrokiem nie mają nic wspólnego a po drugie, mają zupełnie inny charakter, historię i kulturę która według 'lore'u' zmieniała się na przestrzeniach wieków świata Azeroth ;) polecam trylogię 'wojna starożytnych' albo ten artykuł ;)
Doctor - 25-03-2010, 01:57

Patrz, Offie, kolejna lekcja poglądowa. ;)
Varthanis zrobił linka "ten artykuł", nie "ten artykuł". :P
Chociaż jeszcze lepiej by było "artykuł o dupie-maryni". ;)

Pomarudziłem, dziękuję za uwagę. ;p

Varthanis - 25-03-2010, 03:36

wredna prowokacja, ale jednak skomentuję - każdy ma swoje gusta co do fantastyki, nie mam zamiaru nikomu moich wpajać, ale zwykła ignorancja albo niechęć do tworu Blizzarda jest po prostu dziecinna ;) a co do ilości zaznaczonego tekstu w URLu... po co takie pierdoły poruszać?
Shamaroth_Glupi - 25-03-2010, 09:55

Bo o tym już kiedyś było :D
Travor - 25-03-2010, 11:46

Varthanis napisał/a:
zwykła ignorancja albo niechęć do tworu Blizzarda jest po prostu dziecinna

Czekaj, czekaj, niechęć do jakiegoś konkretnego świata fantasy, w tym przypadku również do gry określasz jako coś dziecinnego? Czy to przypadkiem nie jest kwestia gustu, która nie ma nic wspólnego z ew. dziecinnością lub dojrzałością danego osobnika?

Varthanis - 25-03-2010, 11:54

kwesta gustu to jedno, bezpodstawna krytyka to drugie ;)

było już owszem, ale po co cału czas podżegać do flame'u?

Indiana - 25-03-2010, 13:00

Varthanis napisał/a:
a co do ilości zaznaczonego tekstu w URLu... po co takie pierdoły poruszać?
To zdaje się kontynuacja zakulisowego sporu adminów, dotyczącego, o ile wiem, tego jak powinno się elegancko linkować strony :P Bo Off zwykle linkuje słowo "ten", co Doctora wkurza :)

Varthanis napisał/a:
kwesta gustu to jedno, bezpodstawna krytyka to drugie
Bezpodstawnie to ja bym mogła, bo za cholerę nie mam pojęcia o czym mówicie ;) Za to zupełnie podstawnie krytykuję wizję książkową, ot co ;)

Ale - to se polecę oczywistą oczywistością ;) - wizja rasy elfiej, która nie jest wychuchana i wydmuchana i mdła do obrzydzenia, jest tak czy owak przydatna, nawet jeśli niedopracowana. Osobiście żałuję, że nie przyjęła się Tolkienowska wizja elfów czarnych i mrocznych (w sensie charakteru) elfów z rodów kowali. Byłoby znacznie ciekawiej.

Doctor - 25-03-2010, 13:42

Zobaczyłem linka Varthanisa i jakoś tak mi się to przypomniało, tyle. ;)
Varthanis - 25-03-2010, 15:01

Yngvild napisał/a:
Osobiście żałuję, że nie przyjęła się Tolkienowska wizja elfów czarnych i mrocznych (w sensie charakteru) elfów z rodów kowali. Byłoby znacznie ciekawiej.


Oj tak, Noldorowie są świetni :)

A co do elfów nocnych od blizza, bardzo podoba mi się (może dość sztampowa) wizja rasy, która odbyła całkowitą przemianę. Dumni, zadufani w sobie i kochający przepych, po katastrofie którą w zaślepieniu sami sobie zgotowali, zrozumieli soje błędy, zaczęli liczyć się z otaczającym ich światem i odnaleźli silną więź z przyrodą :)

Hodo - 25-03-2010, 22:29

Kto elf ten pedał ;)

Tyle w ramach bezpodstawnej krytyki ;)

Varthanis - 25-03-2010, 22:39

patrz cytat w sygnaturce :D

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group