Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

Zasady i sprawy techniczne - Wszystko o łukach

Travor - 13-04-2010, 18:49

Czyli refleksyjny 17kg nie przejdzie już w żadnym razie? :(
Indiana - 13-04-2010, 19:23

Nie, nie przejdzie :(
Travor - 18-04-2010, 21:06

Mhm... mam jeszcze pytanie, jakiej długości są używane na obozie strzały?
Indiana - 18-04-2010, 22:45

Długość około 70 cm wyjściowo, czasem krótsze, jeśli są po recyklingu ze złamanych.
Travor - 18-05-2010, 10:13

16kg naciągu warto zabierać, gdyż ma nikłe szanse przejść selekcje, czy też nie?
A'hin - 02-02-2012, 23:10

Indiana napisał/a:
Tarivol napisał/a:
)Jak duży mogę zrobić naciąg? By była dopuszczona?
Łuki dopuszczamy do 10-12 kg, co do kuszy wszystko zależy od testów.


Sporo, naprawde sporo. Wydawało mi się że jest to 6kg. Pytanko: Czy każdy łuk wykonany solidnie z naciągiem nie przekraczaczającym 8 kg będzie dopuszczony, a jezeli nie to czego jeszcze muszę pilnować podczas robienia ów łuku?

Tarivol - 02-02-2012, 23:33

Tak w zasadzie to 10kg. naciągu przy kuszy to dość mierny wynik.
A przy łuku, to się nie znam, ale wydaje mi się że raczej również nie najstraszliwszy.

Cytat:
Nie wolno oszczędzać przy wykonywaniu cięciwy na tanich materiałach. Proponuje najmniej 30 włókien Dacronu-B50 do kuszy o naciągu około 70 kg.
http://zvi.w.interia.pl/

Cytat:
W przypadku tego łuku mamy do czynienia z nieliniową zależnością siły naciągu od wychylenia ramion - przy silnym napięciu cięciwy nawet niewielka zmiana naciągu wymagała bardzo dużej różnicy siły, więc o ile przeciętny naciąg wynosił około 36 kg, mógł on osiągnąć wartość nawet 70 kg.

http://wasaty.pl/Miecz/Luki.html

Bryn - 03-02-2012, 00:02

Tarivol, to jest LARP, dlatego to ma być nie najmocniejszy naciąg. Ja np. nie chciałbym dostać z łuku z naciągiem 20-30kg, z obojętnie jak bardzo zabezpieczonymi strzałami.
Tarivol - 03-02-2012, 01:05

no dobra sam do tego po 30minutach doszedłem, ale bądź co bądź naciąg 10kilo to dość niewielka siła jak mi się zdaje (robiłem za tarczę strzelniczą, jedynie celny ostrzał rejonów kluczowych wywoływał niemiłe bodźce czuciowe)
Indiana - 03-02-2012, 01:13

A'hin napisał/a:
Czy każdy łuk wykonany solidnie z naciągiem nie przekraczaczającym 8 kg będzie dopuszczony,
Czy tak trudno było to napisać w odpowiednim temacie...? :roll:
Nic nie zostanie dopuszczone bez testów. Naciąg to nie wszystko, liczy się jeszcze - nazwijmy umownie - kop łuku, czyli prędkość początkowa, jaką nadaje pociskowi. Przykładowo, refleksy nadają większego kopa niż proste przy takim samym naciągu.

Nikomu i nigdzie nie gwarantujemy, że broń przepuścimy.

Tarivol napisał/a:
bądź co bądź naciąg 10kilo to dość niewielka siła jak mi się zdaje
Przyjedź, słońce, przyłożę ci z 10-tki pacynką, to zrozumiesz... :roll: ;)
A'hin - 03-02-2012, 21:44

Indiana napisał/a:
A'hin napisał/a:
Czy każdy łuk wykonany solidnie z naciągiem nie przekraczaczającym 8 kg będzie dopuszczony,
Czy tak trudno było to napisać w odpowiednim temacie...? :roll:


Tam już był tai offtop, więc wydawało mi się że nikomu to nie będzie przeszkadzać że tam napiszę, no ale spk, następnym razem postaram się roztropniej dobierać tematy :roll:

Tarivol napisał/a:
bądź co bądź naciąg 10kilo to dość niewielka siła jak mi się zdaje


Siła naciągu to tylko 50% "mocy" łuku, jeżeli profil łuku (który odpowiada za początkową odległość cięciwy od majdanu) jest niewielki (patrz łuk refleksyjny) jego siła znacząco rośnie pomimo że ma identyczną siłę naciągu co, weźmy na to, łuk krótki i identyczną maksymalną długość naciągu.

Indiana - 03-02-2012, 22:32

A'hin napisał/a:
więc wydawało mi się że nikomu to nie będzie przeszkadzać
Wydawało ci się :) Offtop był pisany ciągiem, nie mam weny do rozbijania postów na części ;) Ale jeśli pytanie jest nie w temacie, to nikt później czytający nie znajdzie odpowiedzi.

A'hin napisał/a:
jest niewielki (patrz łuk refleksyjny)
Akurat refleks ma większą odległość od majdanu do cięciwy niż łuk prosty, natomiast prędkość początkowa pocisku jest większa przy takim samym naciągu (czyli większy zasięg strzału, większa siła przebicia i bardziej płaski tor lotu). Więc chyba jednak odwrotnie. I te 50% to tak losowo mocno podana cyfra.
A'hin - 03-02-2012, 23:22

No jasne że losowo, chodzi mi tu jedynie o to żeby zwrócić uwagę że siła nie jest najważniejsza. Masz racje, nie odległość cięciwy od majdanu, lecz kąt pomiedzy cięciwą a gryfem, trochę się pogubiłem z myślami
Indiana - 04-02-2012, 01:50

No dobrze, ale kąt między cięciwą a gryfem w prostych (gdzie jest jedno wygięcie łęczyska - na zewnątrz) i w reflesie (gdzie są co najmniej dwa wygięcia, z czego to na gryfach jest do wewnątrz) jest nieporównywalne :D Poza tym, trudno wyznaczyć kąt między prostą a krzywą ;)

Generalnie widzę, że zmierzasz do tego, o czym pisałam wcześniej - refleks zapewnia większą prędkość pocz. strzały przy tym samym naciągu :)

A'hin - 04-02-2012, 12:34

Jasne ze jest nieporównywalny bo w refleksyjnych wynosi 0 stopni ;D No ale tak, chodzi mi o to że refleks zwiększa mak. długość naciągu(nie mylić z maksymalną odległoscią cięciwy od majdanu), a co za tym idzie zwiększa V początkową strzały ;) Dla tego nie chce zabierać refleksyjnego na obóz bo boje się o atest, po za tym solidne refleksyjne są naprawdę trudne do wykonania i drogie na stronach z łukami tradycyjnymi, na szczęście mam znajomości z bractwem łuczniczym i może u nich uda mi się załatwić coś naprawdę dobrego w niskiej cenie :P
Indiana - 04-02-2012, 16:21

Wiesz co się najlepiej sprawdzało? Łuczek "indiański" od Bisoka. Krótki, wygodny, w miarę celny, co przy niewyważonych pacynach i tak jest umowne. I niedrogi. Z cyklu "Indiana poleca" :P ;)

O tym kącie to już nie będę męczyć, ale wyznaczenie kąta między krzywą a prostą jest niemożliwe ;) Jest to de facto kąt między prostą a styczna do krzywej i zależy od punktu przyłożenia stycznej i można ich wyznaczyć w pi....eruny ;) ;) ;)
Ale generalnie mniej więcej kumam, o co Ciebie chodzilo ;)

A'hin - 04-02-2012, 16:40

Cholera, przez cb znów nie udało mi się zabłysnąć swoją wiedzą pseudo-fizyczną :P Tak czy siak, ja chce tylko żeby strzały się ładnie nosiły w poziomie, reszta to kwestia celności i siły ramion, co mi z takiego 15 kg jak ja będe go naciągać zwykle do max 6kg, lepszy słabszy łuk ale żeby dociągać do końca niż nie wiadomo jaki i robić z niego porutę ;>
Eskell - 04-02-2012, 20:16

Indiana napisał/a:
O tym kącie to już nie będę męczyć, ale wyznaczenie kąta między krzywą a prostą jest niemożliwe ;) Jest to de facto kąt między prostą a styczna do krzywej i zależy od punktu przyłożenia stycznej i można ich wyznaczyć w pi....eruny ;) ;) ;)


Nie masz zielonego pojęcia jak Ci za to dziękuję :*
nie wiedziałem w którym momencie sam wymięknę i to napisze...

Indiana - 04-02-2012, 20:19

A'hin napisał/a:
przez cb znów nie udało mi się zabłysnąć swoją wiedzą pseudo-fizyczną :P
Sorki, zawsze tak robię facetom ;) ;) ;)

Eskell napisał/a:
Nie masz zielonego pojęcia jak Ci za to dziękuję :*
Rzeczywiście, nie mam :D To wiedza z podstawówki generalnie :D
Eskell - 04-02-2012, 20:54

Owszem, ale dyskusja o kącie pomiędzy cięciwą a gryfem dalej by sie ciągnęła dopóki ktoś by jej nie uciął , jednak mimo tego ze wiedza z podstawówki to mało zapamiętana. ;)
Chociaż krzywe są chyba dopiero w gimnazjum w nowym systemie szkolnictwa.

A'hin - 04-02-2012, 23:04

1 liceum dopier, bardzo nad tym ubolewam :C
Artem - 12-03-2012, 21:15

:roll: Man pytanie jakie sa preferencje lukow uzywanych na obozie-- maks.naciag, material itp.
Z gory dzieki za podpowiedz ;)

Reshion vol 2 Electric Bo - 12-03-2012, 21:20

Nacia to 10kg-15kg.
Przy 15 naciągasz tylko do ramienia .
Materiał : drewno ;)

Indiana - 12-03-2012, 21:59

Artem napisał/a:
preferencje lukow
Trudno stwierdzić, jakie łuki mają preferencje ;) Ale można stwierdzić jakie mają parametry ;)
Poprawię trochę Reshiego. Łuki dopuszczamy o naciągu raczej nie większym niż 12 kg, chociaż zależy to od łuku, longbow lub zwykły prosty możemy dopuścić, liczy się też "kop" czyli prędkość strzały na starcie. Większego "kopa" ;) mają łuki refleksyjne.
W mojej opinii - a jako OG grałam już parę turnusów łucznikiem - najlepiej sprawdza się taki łuk:
http://strzaly.pl/index.p...kbis-adam-bisok
(kupuj od producenta, szkoda kasy na pośredników -> http://www.lukbis.pl/)
Jest krótki, poręczny, wygodny i przede wszystkim laminowany, czyli nie rozmoknie ci w deszczu i nie wypaczy się. Naciąg 10-12 kg doskonale się sprawdza w bitwach na pacyny, większy naciąg jest w ogóle niepożądany - strzała ma na początku dużą tępą pacynę, która hamuje lot, dając opór powietrzu. Jeśli łuk ma duży naciąg i dużą dynamikę (owego "kopa"), to strzała hamowana z przodu i mocno kopana z tyłu będzie się giąć i świrować, w efekcie celność jeszcze spadnie.

Artem - 13-03-2012, 22:40

Indiana a moze by taki? www.militaria.pl/luk_spor...814.xml?cat=542
Hodo - 13-03-2012, 22:41

Trochę nie w klimacie, co? Ten kolorek...
Artem - 13-03-2012, 22:43

Jakos przerobie ,ale cos wymysle. Moje rece to moj potencjal!
Artem - 13-03-2012, 22:49

Choc chyba jednak zostane przy tym poleconym przez Indiane :D
Bryn - 13-03-2012, 22:50

Indiano, ten łuk Indiański to jest taki, jaki miałaś na obozie?
Indiana - 13-03-2012, 23:23

Elfik, tak, ten sam, miałam go na obozach 3-krotnie czyli na 6 turnusach jako OG. I jeszcze kilku Urwisach jako BN.

Artem, zdaję sobie sprawę, że jest różnica między 200 zł a 50 zł :) To zależy od tego, czy chcesz go tylko ponosić, czy może realnie wprawiać się w łucznictwie. Czasem warto przyinwestować w coś droższego, ale z wyższej półki.
Moim zdaniem, te 50 zł będzie kasą zmarnowaną, to nie jest łuk, to zabawka. Lepszy zrobisz sam z leszczyny.

Powój - 14-03-2012, 00:53

Artem, jak strzelać względnie umiesz to ci mogę mój z naciągiem 11kg udostępnić.
http://www.strzaly.pl/ind...kbis-adam-bisok

Tylko pytanie czy jedziesz na ten sam turnus co ja.

Artem - 14-03-2012, 13:07

No nie wiem :-? W zasadzie nie lubie lukow kilka cm mniejszych odemnie ;D a po za tym z obozem bylby problem bo teraz wszyscy sie mieszaja wiec male szanse :sad:
Artem - 14-03-2012, 21:07

Jeszcze upewnię się w sprawie strzał- czy może być warstwa filcu i otuliny zamiast grotu?
Indiana - 14-03-2012, 21:20

Dopuszczalne pacynki -
- gumowa szeroka końcówka śr. minimum 4 cm
- filcowa nakładka szerokości minimum 4 cm, grubości min. 0,8 cm
Jedne i drugie muszą być przyklejone do brzechwy. Można to zrobić za pomocą silikonu, ale znacznie lepszy jest klej montażowy.

Artem - 14-03-2012, 21:36

DZięki. :D Chyba w tym roku będę najlepiej przygotowanym nowicjuszem :mrgreen:
Hodo - 14-03-2012, 22:03

To się zobaczy ;)
Artem - 31-05-2012, 23:27

Mam jeszcze pytanie i nie chcę tworzyć specjalnie tematu. Czy zwiadowca może :?: mieć jak o broń łuk?
Pedro - 31-05-2012, 23:30

Nie ma żadnych przeciwwskazań. O ile umie strzelać to jak najbardziej. :)
Viron - 31-05-2012, 23:40

Artem napisał/a:
Czy zwiadowca może :?: mieć jak o broń łuk?


Nawet rzekłbym, że to pasuje. Chociaż jakiś sztylet, krótki miecz jest też wskazany.

Indiana - 08-02-2013, 22:18

Cytat:
czy zostanie zaakceptowany łuk o naciągu 8-17 kg ?
http://www.sklepluczniczy...-luczniczy.html
czy lepszy byłby ten:
http://www.sklepluczniczy...-luczniczy.html

Wiem, że naciąg może być nie większy niż 12 kg, ale jak ten zakres naciągu może wyglądać w praktyce?

Między 8 a 17 kg naciągu jest gigantyczna różnica! Jeśli chcesz, mogę Ci ją zaprezentować w praktyce, mam i 8 kg i 16, strzelę do Ciebie z jednego i drugiego.
Skoro podaliśmy , że maksymalny naciąg to 12 kg, to znaczy, że nie przyjmiemy do gry wyższego, koniec kropka amen. W praktyce wygląda to tak, że trafienie z 12-tki nabija tęgiego siniora, a z 16-tki może połamać nos.
Co do rodzajów - oba podane modele Bisoka są wyśmienite.Osobiście wybrałabym indiańskiego (nie ze względu na miłą nazwę ;) ), bo jest krótki i bardzo poręczny, z takim łukiem spędziłam dobrych kilka turnusów, mieści się do kołczanu przy pasie i nie przeszkadza. Ale oczywiście Diana też spoko, dałby radę również model Robin, pełnych angielskich nie polecam, bo strasznie długie są.

wampirka - 08-02-2013, 22:53

Bo ten
Indiana napisał/a:
zakres naciągu
to po prostu to, z jakim naciągiem możesz ten łuk kupić. Bo możesz kupić taki z 8kg jak i 15kg, ten sam model :)
Frączek - 08-04-2013, 01:46

Odgrzeję trochę temat :D Mianowicie jak punktowane są obrażenia od łuków / broni miotanych? Tak samo jak np. mieczami?
Hodo - 08-04-2013, 01:50

tak samo
Frączek - 15-04-2013, 23:19

Jeszcze jedno pytanie. Czy bardzo zepsuje klimat to, że będę używał pacynek z promieni z włókna węglowego i wręcz CHCIAŁEM BRZYDKO NAPISAĆ lotek? (tak, tak, dla mnie klimat jest BAAARDZO ważny :) )

A co do pacynek, wystarczy nałożenie na grot o takiej http://www.e-luk.pl/gabka-na-strzale-p5480.html gąbki ? czy muszę robić oddzielne strzały?


[Uważaj na regulamin, przyp. mod]

Hodo - 15-04-2013, 23:31

Nie wiemy czy wystarczy nałożenie takiej gąbki. Nikt jeszcze u nas takich nie używał, więc trzeba będzie zrobić test bezpieczeństwa.

Czy zepsuje klimat? Nie wiem, jednym może zepsuć, innym nie. Myślę, że jeśli będziesz nosił strzały w kołczanie to nie będzie tragedii ;)

Indiana - 15-04-2013, 23:37

13 zł??? :shock: :shock: Wiesz, nie że się wcinam w czyjeś finanse, ale to serio strasznie drogie.
Frączek - 15-04-2013, 23:44

@Indi
Wiem, że drogo... Tańszego nie znalazłem, aczkolwiek zawsze jest możliwość nałożenia filcu, waty itp. :D

@Hodo

No właśnie w tym problem że to lotki wystają z kołczanu a nie grot :/
A co do klimatu tu dla mnie nawet trapery wystające z pod tuniki czy czego tam jeszcze go naruszają ;)

wampirka - 16-04-2013, 00:36

Shatan napisał/a:
No właśnie w tym problem że to lotki wystają z kołczanu a nie grot :/


Patrząc na niemieckie LARPy, to im wystają groty, że się tak wyrażę ;)
http://www.youtube.com/watch?v=-f8V1QSf7yg
Tu ktoś ma takie.
Generalnie wynika to chyba z faktu, że taka główka jest dość szeroka.

Indiana - 16-04-2013, 04:34

Shatan napisał/a:
Tańszego nie znalazłem
Może takie? http://allegro.pl/pacynka...3122751467.html
Używamy takich też, o ile będą osadzone na brzechwie na jakimś kleju czy silikonie - to na 99% przejdą test bojowy.

Shatan napisał/a:
e to lotki wystają z kołczanu a nie grot :/
W przypadku pacyn wystaje własnie "grot". Jeśli wsadzisz strzały pacynami do wewnątrz kołczanu, to usiłując wyjąć jedną, wyjmiesz wszystkie.

Shatan napisał/a:
dla mnie nawet trapery wystające z pod tuniki czy czego tam jeszcze go naruszają ;)
No to masz bardzo wysokie wymagania.
Frączek - 16-04-2013, 11:10

Cytat:
W przypadku pacyn wystaje własnie "grot". Jeśli wsadzisz strzały pacynami do wewnątrz kołczanu, to usiłując wyjąć jedną, wyjmiesz wszystkie.


No to spoko. Dzięki za link :)

Al Zuar - 12-07-2013, 23:59

Jaką długość mają obozowe strzały?
Pedro - 13-07-2013, 00:09

Takiej by wygodnie się nimi strzelało. Długość nie ma znaczenia. Ważne jest by były dobrze zabezpieczone.
Al Zuar - 13-07-2013, 14:41

Mam metrowe promienie i prosiłbym o podanie przybliżonej długości strzał kadrowych, by dostosować do nich wymiary moich. Chcę mieć pewność, że nie przytnę za krótko.
Pedro - 13-07-2013, 15:38

Jeśli masz własny łuk to sprawdź jakimi się strzela z niego wygodnie. Strzała powinna być na tyle długa by przy maksymalnym naciągu wystawał tylko grot (w tym wypadku pacynka). Myślę że 80 cm to górna granica długości strzały.
sars - 13-07-2013, 15:39

Kadrowe mają ok 85cm długości :)
Al Zuar - 13-07-2013, 15:43

Nie mam własnego łuku, dorabiam tylko strzały. Dziękuję za odpowiedź sars ;)
Pedro - 13-07-2013, 16:23

Kadrowicz znalazł czas na odpowiedź. Nie spodziewałem się tego. :)
Viron - 13-07-2013, 17:51

Dzisiaj był koniec turnusu :)
Pedro - 13-07-2013, 18:18

Dzisiaj? Myślałem że jutro. Ale skoro tak...
Abel - 13-07-2013, 18:37

http://www.kortunal.com/viewpage.php?page_id=43

Liczby nie kłamią :)

Artem - 13-07-2013, 22:39

Było genialnie :D :D :D
Eri - 13-07-2013, 23:49

Proszę nie spoilerowć, niektórzy (np. ja :D ) nie przeżywali jeszcze silberowych przygód
Kartoflen - 14-07-2013, 00:03

Popieram pana na górze. Jeśli już musicie spoilerować, wstrzymajcie się do jutra :D

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group