Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

Pytania - LARP "dla początkujących" i "weteranów"

Pedro - 22-03-2010, 18:40
Temat postu: LARP "dla początkujących" i "weteranów"
No więc jak w temacie. Jakie są różnice między LARPem dla początkujących a tym dla weteranów. Nie byłem jeszcze w ogóle na obozie a chciałbym wiedzieć czego się spodziewać po którym.
I jeszcze tak z innej beczki to w jakim wieku są z reguły ludzie na obozach? Na jednych i drugich.

Shamaroth_Glupi - 22-03-2010, 18:49

Dla weteranów, to obóz dla ludków, którzy zaliczyli już jeden obóz dla początkujących. (są odstępstwa, ale raczej rzadsze i wcześniej ustalane).

Na dobrą sprawę różnią się tylko tym, że na weteranie ludzie bardziej kumają czaczę :D

Na ostatnim obozie na jakim byłem, na terminie dla weteranów miałem 17 lat, a byli uczestnicy, którzy lat mieli 20. Byli także młodsi-14-15 lat mieli byli oni.

Pedro - 22-03-2010, 18:57

I żadnych innych? Na przykład czy bardziej kondycyjne czy tego typu?
A właśnie, jak to jest z wysiłkiem na obozach? Wymagają jakiejś nie wiadomo jakiej kondycji czy da radę i ktoś kto nie pakuje na siłce itp?

Shamaroth_Glupi - 22-03-2010, 19:03

Ja nie pakowałem na siłce, cały rok prawie grzałem dupeczkę przy kompie tudzież przy gitarze i spokojnie dałem radę. :D

Wiesz,to nie jest tak, że jak zostaniesz w tyle w marszu, to zostawią Cię na pastwę-dajmy na to-wampirów, orków, troli, shamciów. Tak, jest to larp, ale bez przesadyzmu-jest to wciąż obóz z opiekunami i organizacją :)

Masz masę ludzi w sumie-grubi,chudzi,mali,duzi (:D), kobiety, mężczyźni i jak byś to sobie jeszcze chciał segregować. Każdy zdąży, każdy ma szansę. Jeśli masz klaustrofobię-piszesz o tym w podaniu i masz pewność, że nikt nie zamknie Cię w lochu na godzinę :P (najwyżej w tej sytuacji będą wbijać Ci miecze w kolana, aż puścisz parę z ust, no ale cóż :D )

Pedro - 22-03-2010, 19:09

Shamaroth_Glupi napisał/a:
(najwyżej w tej sytuacji będą wbijać Ci miecze w kolana, aż puścisz parę z ust, no ale cóż :D )


Jeśli bym miał klaustrofobie to sam bym się zamkną w lochu by wydobyć z siebie informacje. :P

Ale jak tak to w porządku. A gdybym chciał dajmy na to pojechac na "weterana" mimo że nie byłem nigdy wcześniej to po porostu nie było by swego rodzaju taryfy ulgowej jak sądzę?
I co do strojów. Dostaje się jeden komplet stroju na początku, a o resztę trzeba się zaopatrzyć samemu lub łazić przez 10 dni w tym samym? :-)

Varthanis - 22-03-2010, 19:38

na weterana możesz się zgłaszać nawet jeśli nie byłeś wcześniej, z tym że preferowane są oczywiście osoby 'obyte w temacie', które brały udział w larpach czy innych tego typu zabawach (ale to NIE jest wymagane). Generalnie 'poziom trudności' nie jest o wiele większy, ale mile widziana jest niezła gra aktorska i pewne umiejętności (np, będąc zwiadowcą musisz umieć się skradać i mieć niezłą orientację w terenie, wrogowie nie będą udawać że cię nie widzą ;P)

Co do strojów, oczywiście najlepiej zmontować jak najlepszy, jeśli chcesz nosić jakiś pancerz to pamiętaj że na początku go nie dostaniesz, musisz posiadać własny - strój to strój, 'klimatyczny' ciuszek, ale bez 'fajerwerków' :)

co do noszenia tego samego przez 10 dni - oczywiście możesz nosić zwykłe ciuchy pod spód, pod warunkiem że nie będą wystawać i psuć innym klimatu - no i spodnie raczej musisz mieć własne, minimum bojówki lub z jakiegoś 'niewspółczesnego' materiału - wojownicy w dżinsach nie przejdą ;) jeśli chodzi o sam strój fabularny, musisz popytać się kadry, ale nie sądzę żeby były problemy z upraniem :)

Pedro - 22-03-2010, 19:44

Varthanis napisał/a:
które brały udział w larpach czy innych tego typu zabawach (ale to NIE jest wymagane).


Z tym akurat nie było problemu bo brałem parę razy udział w LARPach organizowanych przez kolegę. Gorzej jeśli chodzi o znajomość świata w których toczy się akcja Siberberga. Ale jeśli to nie jest problem to w porządku. ;-)

Travor - 22-03-2010, 19:51

Więc zajrzyj na silberberg.pl Świat jest tam opisany naprawdę... rozlegle ;)
Abel - 22-03-2010, 19:57

Podobnie zresztą jak zasady, to też dość użyteczna wiedza do gry ;)
Travor - 22-03-2010, 20:10

Prawda, jeśli uda ci się "wyłapać" chociaż połowę informacji ze strony, to nie będziesz miał większych problemów z "kojarzeniem" co i jak w świecie gry, a zasady, przynajmniej dla mnie, są dość intuicyjne i szybko łapie się co i jak. Zwłaszcza jeśli miało się już styczność z LARP-ami :)
Indiana - 22-03-2010, 21:55

Varthanis napisał/a:
nie sądzę żeby były problemy z upraniem :)
Najmniejszych :) Miska + woda + płyn lub mydło zawsze dostępne.

Dzięki, chłopaki, za wyręczanie :) Potwierdzam ze strony organizatorów wszelkie dane.
Średnia wieku na Weteranie to mniej więcej 16-17 lat, na zwykłym- około 14-15 lat. Jeden i drugi obóz jest do przeżycia, każdy średnio sprawny da radę, a mniej sprawny też da radę, tylko się zmęczy :)

Grettir - 22-03-2010, 23:26

Varthanis napisał/a:
strój to strój, 'klimatyczny' ciuszek, ale bez 'fajerwerków' :)


na weteranie radziłbym mieć już własne cuchy, można uszyć, a i w szmateksie da się znaleźć coś naprawdę godnego uwagi (jak spodnie Shmarotha, Bożydara i Heimdala :D )

Varthanis - 23-03-2010, 00:14

ano, mój błąd - mówiąc 'strój to strój' miałem na myśli strój obozowy otrzymywany na początku - nie należy spodziewać się jakiegoś superwypasu, dlatego namawiam do wykonywania na weterana stroju własnego :)
user194 - 23-03-2010, 00:18

Hmm, wiecie, teraz to i ja mam wątpliwości, na który turnus jechać :'o
Z jednej strony byłbym zawadą na weteranie [musiałbym się się wpasować w rozgrywkę] i na turnusie dla początkujących nie byłbym pewnie wyalienowany [z doświadczenia wiem, że śmietanki towarzyskie wolą bawić się we własnym gronie ;'d]. No ale z drugiej trochę średnia wieku na turnusie dla początkujących mnie strofuje, bo siedemnastka już mi niedługo stuknie i będę pewnie najbardziej odstawał [mój wzrost (194cm) trochę potęguje 'stary' wygląd xd].
I mam takie pytanie do obsługi przy okazji: czy można ewentualnie zmienić turnus, jeśli się już wpłaciło zaliczkę na jeden?

Grettir - 23-03-2010, 00:33

Fehu napisał/a:
mój wzrost (194cm) trochę potęguje 'stary' wygląd xd


co wy w dzieciństwie w dzieciństwie jedliście?

Indiana - 23-03-2010, 00:37

Fehu napisał/a:
I mam takie pytanie do obsługi przy okazji: czy można ewentualnie zmienić turnus, jeśli się już wpłaciło zaliczkę na jeden?

Można bez problemu :)

Hodo - 23-03-2010, 01:03

Chciałbym bąknąć o tym, że bywali początkujący, którzy wymiatali lepiej niż niejeden weteran, bywali też weterani, którzy specjalnie dobrymi graczami nie byli, na początkującym zawsze jest jakiś weteran, a na weteranie jakiś początkujący. Nie ma reguły i na pewno nie należy się bać, że się z jakichś powodów "nie da rady". o.
Travor - 23-03-2010, 10:19

Fehu napisał/a:
No ale z drugiej trochę średnia wieku na turnusie dla początkujących mnie strofuje, bo siedemnastka już mi niedługo stuknie i będę pewnie najbardziej odstawał [mój wzrost (194cm) trochę potęguje 'stary' wygląd xd].

Wiesz, ja do wieku nie przykładałbym tak wielkiej wagi, a już na pewno nie do wzrostu :) Ludzie głównie wybierają turnus taki, jakiego termin im pasuje więc z początkujących pamiętam już i 10-latków i 20-latków też ;) Wszystko zależy od tego czy umiałbyś bawić się z młodszymi ;-) Bo tych na początkującym trochę jest. Ale nie jesteśmy chyba tacy źli :D
O weteranie się wypowiem po 22 lipca :cool:

Indiana - 23-03-2010, 11:45

Travor napisał/a:
z początkujących pamiętam już i 10-latków i 20-latków też
10-latków to ja nie pamiętam :) 20-latkę aby jedną, to raczej wyjątki niż standard. Ale tak, generalnie wiek ma tutaj średnie znaczenie :)
maxus - 23-03-2010, 16:03

Fehu, nie martw się. Ja mam 195 cm a jadę na początkującego...
co do wieku, naprawdę nie ma znaczenia, widziałem osobnika chyba z szóstej klasy, a i jakiś licealista tam też by się znalazł! :D

Travor - 23-03-2010, 17:54

Yngvild napisał/a:
10-latków to ja nie pamiętam

W 2007 było nawet dwóch, ale mogło mi się coś pokręcić :)

Indiana - 23-03-2010, 18:05

Travorku, w 2007 nie było jeszcze Urwisa, więc początkujący turnus obejmował wiek od 8 lat w górę :) czyli dzisiejszy Urwis + Początkujący
Pedro - 23-03-2010, 18:54

Czyli nie ma to żadnego znaczenia czy nie będąc nigdy na żadnym obozie pojechał bym na "weterana"? Jak tak to fajnie bo tuż przed turnusem kończę 17 i wolałbym przebywać w towarzystwie rówieśników mimo wszystko.
Travor - 23-03-2010, 19:11

Teoretycznie tak.
Ale na weteranie będzie jak sądzę też wiele osób młodszych niż 17. Na przykład ja ;) I starszych. Więc weteran wcale nie gwarantuje ci przebywania w większości wśród rówieśników. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie że wręcz przeciwnie...

Ian - 23-03-2010, 19:36

Fehu napisał/a:
No ale z drugiej trochę średnia wieku na turnusie dla początkujących mnie strofuje, bo siedemnastka już mi niedługo stuknie i będę pewnie najbardziej odstawał [mój wzrost (194cm) trochę potęguje 'stary' wygląd xd].


Fehu, nie bój nic, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że i na początkującym twych rówieśników nie zabraknie ;) Nawet takich, co już jeden silberberg odbębnili.

user194 - 24-03-2010, 00:02

No nie wiem, nie wiem. Tak też się zastanawiam, bo pieniądze na obóz zdobyłem dosłownie cudem i nie ma szans, żebym za rok pojechał znowu. Dlatego wolałbym wybrać jak najlepiej. I tak się zastanawiam, czy na turnusie dla początkujących nie 'zmarnuję' dnia, czy dwu na wstępy i nauki. Bo z tego co czytałem, na weteranie akcja rusza już drugiego dnia obozu. Hm. Hm.
No cóż, będę miał się nad czym zastanawiać wiosną ^^

Hodo - 24-03-2010, 00:04

Na obu turnusach akcja rusza PIERWSZEGO dnia obozu.
Ian - 24-03-2010, 00:07

Powiem Ci Fehu, że o jakimkolwiek marnowaniu czasu po prostu nie ma mowy - ludzie przyjeżdżają, koło trzech godzinek (przynajmniej ja tak to pamiętam) schodzi na rozlokowanie się w namiotach, przebranie w stroje, pierwsze spotkanie organizacyjne z kadrą i przydział broni oraz questów - i w chwilę potem heja banana, stajesz się swoim bohaterem umieszczonym przed drzwiami zajazdu Villsvin, nieopodal magicznego miasta Silberberg :)
user194 - 24-03-2010, 00:17

A widzicie, takie buty :'x
Abel - 24-03-2010, 00:48

Cytat:
Bo z tego co czytałem, na weteranie akcja rusza już drugiego dnia obozu. Hm. Hm.

Ciekawe, gdzie żeś to wyczytał :)

Ulf - 29-03-2010, 21:44

potwierdzam że runy wywróżyły iż w tym roku jeże zjawią się również na początkującym, wiadomo wróżba wróżbą ale ta zdaje się być całkiem pewna
Pedro - 30-03-2010, 00:41

Ulf napisał/a:
jeże


Czyli kto?

Hodo - 30-03-2010, 00:43

Takie myszy z kolcami ;)
Pedro - 30-03-2010, 00:47

Hodo napisał/a:
Takie myszy z kolcami ;)


O te jeże chodzi? Myślałem że to określenie jakiejś grupy osób. :P

Varthanis - 30-03-2010, 01:01

pierwsza zasada komunikacji sieciowej: spłaszczanie ironii jest złe ;)
Indiana - 30-03-2010, 01:46

Pedro napisał/a:
Myślałem że to określenie jakiejś grupy osób. :P
Słusznie myślałeś ;) Hodo, jesteś zły ;)
Hodo - 30-03-2010, 01:49

Chcesz mi powiedzieć, że nie będzie zastępu małych jeżyków z jabłuszkami na grzbiecikach ? :( :( :( POWINNY BYĆ :!: :!: :!: ;( ;( ;(
Ian - 30-03-2010, 19:40

Damy radę załatwić ;) Nie wiem, czy jesteśmy dość mali, ale za to doczepimy sobie po jabłuszku na plecy.
Masza - 30-03-2010, 20:13

Ian, mów za siebie. Koncepcji poprzedniej postaci (z resztą beznadziejnej, delikatnie mówiąc) nie zamierzam kontynuować. Ani teraz ani nigdy.
Indiana - 30-03-2010, 20:28

Melathriel napisał/a:
(z resztą beznadziejnej, delikatnie mówiąc)
Dramatyzujesz ;) Nie była taka zła :)
Travor - 30-03-2010, 20:30

Melathriel napisał/a:
Koncepcji poprzedniej postaci (z resztą beznadziejnej, delikatnie mówiąc) nie zamierzam kontynuować. Ani teraz ani nigdy.

Yngvild napisał/a:
Dramatyzujesz ;)

Skąd ja to znam ;)

Ian - 30-03-2010, 22:00

I, mówiłem o ludziach z ekipy, nie o postaciach ;) O, Travor, nie będziesz Utherem? To może jego bratem bliźniakiem, Utturem, jak radził Hodo? :)
Travor - 30-03-2010, 22:04

Nie to było raczej odniesienie to mojej postaci 2008 i tego jak ja byłem z niej bardzo zadowolony ;)
Ian - 30-03-2010, 22:12

no to lepiej nie pytam ;)
Abel - 30-03-2010, 22:12

Dramatyzujesz :D
Ulf - 12-05-2010, 22:49

no i jeże będą to już pewne XD strzeżcie się :medit:
Travor - 12-05-2010, 22:51

O tak zwłaszcza zwolennicy gry zespołowej niech się strzegą.. albo przygotują sakiewki ;)
Ian - 12-05-2010, 22:59

no ej, gramy bardzo zespołowo ;) W naszym zespole ;) I robimy wszystko dla dobra drużyny.
Ulf - 12-05-2010, 23:01

przepraszam w zeszłym roku jeże działały najbardziej zespołowo ze wszystkich zespołów XD
Pedro - 12-05-2010, 23:01

Co to są w końcu za grupa graczy te jeże? Jakaś grupa rabusiów czy co że trzeba przyszykować sakiewki? I na którym obozie? Dla początkujących jeśli wierzyć temu co napisane jest w pierwszym poście na tej stronie, chyba, że się coś zmieniło?
Ian - 12-05-2010, 23:03

Paru z tych strasznych jeży to twoi przedmówcy (w tym uniżony obecny rozmówca ;) ) I nie jesteśmy tacy straszni, moze Uther miał z nami jakieś złe przeżycia. Chociaż sam niczego takiego nie pamiętam ;)
Ulf - 12-05-2010, 23:04

na pierwszym turnusie a jeże nikogo nie rabują i nie rabowały :medit:
Travor - 12-05-2010, 23:08

E tam, sami przyznacie że jednak sakiewki powinni przygotować ;-)
Ian - 12-05-2010, 23:10

to zależy od tego, czego będą chcieli ;) No, ale dość o tym :)
Ulf - 12-05-2010, 23:11

z tego co pamiętam w zeszłym roku jeże byli grupą najmitów a za usługi najmitów się płaci kim będą w tym roku to wiedzą tylko jeże :cool:
Ian - 12-05-2010, 23:14

i ich fabularni kumple ;) I wkrótce kadra. I parę innych osób. Ale poza tym - tylko jeże ;)
Ulf - 12-05-2010, 23:15

no pozwoliłem sobie na małe uogólnienie, a po za tym Ci co wiedzą podejrzewam że nie obrażą się za miano jeża
Masza - 13-05-2010, 01:13

W zeszłym roku Jeż był niemalże równoznaczny z finansistą ;-)
Indiana - 13-05-2010, 01:32

http://demotywatory.pl/1547659/Kolce
Z pozdrowieniami dla Jeży ;) Bać się ich nie należy ;) :P

Ulf - 13-05-2010, 01:35

lecz nawet żyrafę ze stołka gdy bieda i tylko jeża przelecieć się nie da XD a jeż da rade sobie wszędzie i w każdych okolicznościach
Indiana - 13-05-2010, 01:40

I wilka morskiego tam gdzie stara reda...
... E tam, ludowe legendy ;) ;) ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group