Karczma pod Silberbergiem Strona Główna Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Etykieta dyplomatyczna
Autor Wiadomość
Onfis 

Wysłany: 27-12-2016, 03:23   Etykieta dyplomatyczna

Znajdujemy się na prawdopodobnie najważniejszym szczycie dyplomatycznym w historii znanego nam świata. Pomimo że trwa wojna, jesteśmy przecież wszyscy istotami cywilizowanymi i powinniśmy zachowywać pewne zasady. Zacznijmy więc od początku:
Punktualność przybycia na przyjęcie obowiązuje wszystkich gości, zaś spóźnienie traktowane jest jako wyraz braku szacunku i lekceważenia gospodarza.
Nasze przyjęcie będzie miało dostępny bufet. Część potraw będziecie mogli spożywać na stojąco, czasem jednak przyjdzie wam usiąść. Co należy robić, gdy już siedzimy przy stole?
Goście nie powinni zapominać o obowiązku prowadzenia uprzejmej rozmowy z osobami siedzącymi obok. Sąsiadce obok mężczyzna powinien odsunąć krzesło, by swobodnie mogła zająć miejsce przy stole. Jeśli zdecydujemy się konsumować stojąc, musimy pamiętać o kilku drobiazgach. Wielu gości trzyma w jednym ręku kieliszek, a w drugim jedzenie. Powstrzymajmy się więc od wyciągania prawicy na powitanie, żeby nie wprawiać witanego w zakłopotanie, zmuszając go do groźnej dla otoczenia ekwilibrystyki tym co ma w dłoniach. A dzięki temu i my możemy uniknąć kontaktu z różnymi pozostałościami jedzenia. Pamiętajcie, że alkohol rozwiązuje języki, a chcemy raczej sami czegoś się dowiedzieć niż informować innych o wszystkim, co wiemy.
Na pewno przyjdzie nam poznać wiele nowych osób. Niektórych może zechcemy przedstawić swoim przyjaciołom. Jednak tutaj też obowiązują nas pewne zasady. Jakby się z pozoru mogło wydawać, przedstawianie osób nie jest wcale takie proste. Sytuacja jest prosta jeśli mamy do czynienia z przedstawieniem dwóch osób o równym statusie, czyli wieku, płci czy zajmowanego stanowiska. Można wygłosić formułkę typu: „Poznajcie się Państwo” i pozwolić na samodzielne przedstawienie się osób, które powinny jednocześnie do siebie wyciągnąć ręce lub ukłonić się sobie. Ale gdy mamy do czynienia z różnym statusem trzeba pamiętać o następujących zasadach: wyższemu rangą przedstawiamy osobę niższej rangi, starszemu – młodszego i kobiecie przedstawiamy mężczyznę, oraz nowo przybyłych gości przedstawia się już obecnym.
Wartą poruszenia jest też kwestia wychodzenia z pomieszczeń. Otóż zasada mówi jasno – wychodzący mają bezwzględne pierwszeństwo. Nie zawsze jednak ona obowiązuje. Czasem jest tak, że wychodzący mężczyzna, widząc wchodzącą kobietę przepuszcza ją w drzwiach. Wydawałoby się, że powinnyśmy uparcie czekać aż wyjdzie pierwszy. Ale głównym założeniem wszystkich zasad savoir-vivre’u jest ułatwienie ludziom - a właściwie to przedstawicielom wszystkich ras - życia, a nie stwarzanie dodatkowych problemów. W tym wypadku mamy do czynienia z czystą życzliwością i szacunkiem okazanym kobiecie. Będąca w takiej sytuacji dama wchodzi do pomieszczenia pierwsza i dziękuje panu uprzejmie.
W etykiecie dyplomatycznej zasada precedencji wygląda nieco inaczej niż w etykiecie towarzyskiej – tutaj wyższy rangą ma pierwszeństwo bez względu na płeć. Mimo, że nie ma obowiązku przepuszczania kobiet w drzwiach, czasem nawet władcy czynią miły wyjątek.
Pamiętajmy o tym wszystkim moi drodzy, a na pewno unikniemy niezręcznych sytuacji i przypadkowych zniewag czy nietaktów. W końcu jesteśmy istotami cywilizowanymi.
Wspomniana precedencja, czyli wszelkie zasady pierwszeństwa ciężko jednoznacznie zdefiniować z powodu wielu różnic kulturowych. Jednak czyniąc pewną syntezę, otrzymujemy taką kolejność:
1. Władcy krain oraz obowiązki władców pełniący.
2. Oficjalni reprezentanci dyplomatyczni delegowani przez władców lub delegowani przez osoby pełniące obowiązki władców.
3. Przywódcy reprezentacji dyplomatycznych.
4. Wysocy rangą oficerowie wojskowi.
5. Przedstawiciele szlachty pozostający poza funkcjami dyplomatycznymi, a towarzyszący wyżej wymienionym.
Oczywiście mogą się zdarzyć wyjątki, jak na przykład goście honorowi. Takich należy traktować uwzględniając ich szczególną pozycję. Ochroniarze oraz korpusy wojskowe znajdują się na samym dole listy zasad precedencji.
Zasady te nie obowiązują, kiedy przechodzimy do prezentacji stanowisk i do dyskusji nad tematami, dla których szczyt został zwołany. Wszystkie kraje i inne podmioty, których przedstawiciele zostali zaproszeni na szczyt, uznajemy za równe. Szczególna rola przypada jedynie gospodarzowi. Tym samym przemówienia i wystąpienia przedstawicieli będą się odbywać w kolejności, w jakiej reprezentanci zgłoszą gospodarzowi chęć wypowiedzi.
Przestrzeganie zasad ułatwia kontakty międzyludzkie, wytwarza dobrą atmosferę podczas rozmów, negocjacji i sprzyja osiągnięciu porozumień w nawet najbardziej spornych kwestiach. I co najważniejsze jest drogowskazem do okazywania szacunku, który należy się każdemu z tytułu zajmowanego stanowiska, wieku czy płci.

Z wyrazami szacunku
Organizator
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15