Karczma pod Silberbergiem Strona Główna Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co musisz zrobić żeby zostać elfem ;-)
Autor Wiadomość
Thorfinn
[Usunięty]

Wysłany: 22-08-2007, 17:25   

Widzisz Hodo tu chyba rozbijamy się o gatunek fantastyki, który nas kręci [przynajmniej jak na moje]. My grając w rpg, czy to tworząc mechanike, czy postaci zawsze staraliśmy się stawiać na maksymalny realizm. Maksymalny. To bawiło moją ekipę i tak graliśmy.
Dlatego uznaliśmy kiedyś, że proces kształtowania psychiki decyduje o tym kto jaki jest [+tam jakieś indywidualne uwarunkowania ale nadal indywidualne]. I uznaliśmy, że owszem mozliwy jest elf- o cechach krasnoluda, ALE musiałby on być wychowywany przez krasnoludy albo w jakiś inny sposób z nimi związany. Bo psychikę kształtuje także środowisko w którym postać się obraca. Więc teoretycznie możliwe. Realnie mało możliwe. Jak na warunki RPG, bardzo możliwe. ;-)

Te cechy, jak rozmiłowanie w lesie itp itd. były dla mnie wytworem elfiej cywilizacji i dlatego większość elfów taka była. Co nie znaczy że nie mogą istnieć elfy oderwane od tej cywilizacji lub patrzące nań mocno krytycznie, bo tak im pasuje.
Ostatnio zmieniony przez Thorfinn 22-08-2007, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 22-08-2007, 17:33   

A ja jednak zgadzam się z Offem w tym wypadku.
No, dorzuciłabym tylko jedno.
Cechy fizyczne potrafią wpływać na psychikę i trzeba zwrócić na to uwagę.
Elf, jak istota niemal nieśmiertelna, musi cechować się pewnym dystansem do życia. Ktoś, kto ma pięćset lat, nie może mieć psychiki gówniarza.
Krasnolud z założenia fizycznego, jest potęznej budowy i jest zazwyczaj dobry w walce. Z urodzenia. ma to w prezencie od natury. A osoby, które tak mają, cechuje pewnośc siebie i odwaga - bo mało kto może im coś uczynić.
Hobbit jest mały i większość innych istot bez problemu może mu nakłaść. Więc psychika hobbita nie może być buńczuczna i zaczepna. Bo szybko będzie martwym hobbitem.

I znów - kazda wymieniona cecha nie odnosi się do 100% osobników danej rasy. Feanor i Iskra są zaprzeczeniem elfiego dystansu, Pippin i Merry - hobbickiej tchórzliwości, a i strachliwe krasnoludy by się znalazły.
WIęc po tym krótkim wywodzie zgadzam się z Airis i Offem - smierć stereotypom :D

Zwłąszcza, że ja i Airis jesteśmy chyba standardowymi przykładami na tezę, że stereotypy nie istnieją :P

Offie, dowody na to, że elfia cywilizacja nie musi byc związana z lasem już przedstawiałam.
W klasyce tolkienowskiej z głównych elfich osad TYLKO Lothlorien jest wybudowane na drzewach :D
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 22-08-2007, 17:37   

O tak, wiadomo że sa różne indywidualnosci. Ale elfom jako całej zbiorowosci da sie przypisac moim zdaniem wlasnie te cechy psychiczne jak duma, rasizm itp. Oczywiscie odstepstwa moga byc, tak jak napisales. Ale nawet w RPG wychowanie elfa przez krasnoludy wydaje mi sie bardzo malo mozliwe ;p
 
 
 
Thorfinn
[Usunięty]

Wysłany: 22-08-2007, 17:48   

To z czym związana jest elfia cywilizacja zależy tylko i wyłącznie od MG ;-) lub autora książek...
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 22-08-2007, 17:51   

Kurcze, z dumą jeszcze bym się zgodziła, ale skąd się wam ten rasizm wkręcił? To większy juz cechuje ludzi...
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Thorfinn
[Usunięty]

Wysłany: 22-08-2007, 17:52   

Mi się nie wkręcił?! Bo rasizm jako taki cechuje ludzi. Elfy kojarzą mi się z dumą i wyniosłością... a to nie to samo ;-)
 
 
Abel 

Wysłany: 22-08-2007, 19:34   

Hodo napisał/a:
Hm, nie spotkalem sie w literaturze dotąd żeby krasnolud był błupi, bądz chciwy bez umiaru,

A w jaki sposób kolego Hodo krasnoludy odkopały Barloga? Zawsze odnosiłem wrażenie, że ze względu na chciwość i pazerność, ale może się myliłem. Elf nie musi być stereotypowy w realiach fantasy. W realiach LARPów musi, bo inaczej byłoby baaardzo trudno określić kto zacz. Co do naciągania psyhiki to jak to mawia mój historyk: "wszystko jest prawdziwe o ile to trafnie uargumentujesz".
 
 
Airis 


Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-08-2007, 20:10   

Abel napisał/a:
Elf nie musi być stereotypowy w realiach fantasy. W realiach LARPów musi, bo inaczej byłoby baaardzo trudno określić kto zacz.

A czemuż to musi? Wystarczy, że umiejętnie wbije innym graczom do łbów, najlepiej pierwszego dnia, że jest elfem. Potem może już spokojnie kreować swoją ciekawą, odbiegającą od stereotypów wizję elfa. Tym lepsza zabawa dla niego i dla reszty graczy.

Tak sobie myślę, że to trochę jak z płcią :P
 
 
Abel 

Wysłany: 22-08-2007, 20:14   

No tak, ale sama widziałaś co było ze skrytobójcą(elf), albo Vilrehtem(półelf)... Żadne z nas nie wiedziało(a na pewno długo się głowiło nad tym kim są ci dwaj panowie...
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 22-08-2007, 20:33   

No patrz, a wystarczyło, żeby mieli szpiczaste uszy i każdy by wiedział.
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Abel 

Wysłany: 22-08-2007, 20:34   

A tak to chwilę przed śmiercią Vilrehta dowiedzieliśmy się o jego pochodzeniu...
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 22-08-2007, 20:50   

Więc może jakaś fizyczna cecha rasowa by wystarczyła celem identyfikacji rasy?
(Jak ktoś wspomni o goleniu tego i owego to go kopnę :P )
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Illima 
Dyrektor Instytutu Alchemii

Skąd: Wrocław
Wysłany: 22-08-2007, 21:45   

A mi się wydawało, ze to pewien krasnolud to właśnie robił, po czym się zaciął i stracił to i owo :D
Aczkolwiek to tylko nieoficjalna wersja, którą drogo kupiłem, bo wszyscy wolą trzymać się oficjalnej :D
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 22-08-2007, 21:51   

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Zabiłeś mnie tym :D :D :D :D
A jak się rzeczony krasnolud dowie, to zabije ciebie :D :D :D :faint:
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9