Karczma pod Silberbergiem Strona Główna Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skórzane dodatki - poradnik by wszyscy ;)
Autor Wiadomość
Quarties 
An old man by seashore


Skąd: Tarnowskie Góry (śląsk)
Wysłany: 08-06-2009, 22:29   Skórzane dodatki - poradnik by wszyscy ;)

Witam. Chciałbym poruszyć tu sprawę ważną na larpach, a mianowicie - skórzane dodatki ;)

1. Taszka/torebka/kaletka - rzecz ładna i praktyczna. Jest świetnym dodatkiem do każdego stroju i przydaje się do noszenia kasy i innych przedmiotów. Najlepsza będzie skóra 3 mm. Najprościej zrobić tak: Wycinamy kawałek skóry na kształt kaletki jaki chcemy mieć. Bierzemy metr krawiecki (często mama ma ;) ), mierzymy długość wzdłuż krawędzi. Wycinamy pasek o szerokości jaką wymierzyliśmy, a wysokości takie jaką chcemy by kaletka miała szerokość. Potem wycinamy drugi kawałek skóry. Kształt jak pierwszy, plus długość wysokości paska i znowu kształt jak pierwszy. Takie lustrzane odbicie ma powstać ;) Wszystko łączymy. Są dwa sposoby. Zaginamy krawędzie paska na zewnątrz i zszywamy równoległe do
krawędzi (tych nie zaginamy) pozostałych dwóch kawałków. Drugi sposób to nic nie zaginamy. Po prostu musimy wtedy mocno zszyć. Tutaj temat o kaletkach na forum wikińskim: http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=3092

2. Torba na ramię - dobra dla kobiet, alchemików, druidów i innych parających się nauką. Tutaj najlepsza jest skóra miękka i niezbyt gruba ;) Wycinamy prostokąt skórzany. Wycinamy drugi o wielkości połowy pierwszego. Zszywamy obydwa. Wycinamy pasek, tak długi, abyśmy mogli spokojnie zawiesić torbę. Przyszywamy pasek i już ;)

3. Karwasze - są dwa rodzaje:
a) miękkie, "łucznicze" - skóra taka jak w przypadku torby na ramię, wycinamy na kształt trapezu, dłuższa podstawa - obwód naszej ręki pod łokciem (bądź niżej ,zależy gdzie chcemy, aby karwasz się kończył), a krótsza podstawa - obwód nadgarstka. Potem robimy dziurki, tak co 1 cm i przewlekamy rzemień
b) twarde "bojowe" - skóra 4-5 mm, robimy jak wyżej, tylko dodatkowo trzeba utwardzić skórę. Można to zrobić gotując w wodzie bądź wosku pszczelim. Nie polecam początkującym skórnikom bez porządnych igieł i wybijaków do skóry ;)
_________________
"Nie miecz uczyni z Ciebie wojownika, lecz waleczna dusza i wola przetrwania" - cytat własny.
 
 
 
Shamaroth_Glupi 
ugly bastard.

Skąd: Zabrze
Wysłany: 08-06-2009, 22:41   

Quarties napisał/a:
2. Torba na ramię - dobra dla kobiet, alchemików, druidów i innych parających się nauką. Tutaj najlepsza jest skóra miękka i niezbyt gruba Wycinamy prostokąt skórzany. Wycinamy drugi o wielkości połowy pierwszego. Zszywamy obydwa. Wycinamy pasek, tak długi, abyśmy mogli spokojnie zawiesić torbę. Przyszywamy pasek i już


Można też dodać jakąś prowizoryczną zapinkę/guzik na środku dłuższego boka większego prostokąta, co by nie furkotało.
 
 
Quarties 
An old man by seashore


Skąd: Tarnowskie Góry (śląsk)
Wysłany: 08-06-2009, 22:46   

Można w sumie je dodać do obydwóch rodzaju taszek ;)

Ale nei psiałem by już nie mącić, kto mądry i spojrzy na parę kaletek to sam zauważy ;)
_________________
"Nie miecz uczyni z Ciebie wojownika, lecz waleczna dusza i wola przetrwania" - cytat własny.
 
 
 
Krecik1
[Usunięty]

Wysłany: 09-06-2009, 00:10   

Ale będę truła znowu :p
4. Nogawice/nagolenniki
Dwa sposoby wykonania: pierwszy, tańszy polega na odcięciu rękawów z kurtki skórzanej. Rozpruć i zrobić dziurki na rzemienie. Tadaam! Mamy nogawice :)
Drugi obejmuje porządne skórzane nagolenniki. Fajnym pomysłem jest zrobienie tego z fartucha spawalniczego. Dobra, gruba skóra, a jaka tania. Podawałam już cenę (18 - 120). Robić podobnie jak karwasze, tylko brać wymiary z nogi, nie z ręki :D

5. Coś na lico
Fajnym elementem dekoracyjnym jest skórzana opaska lub rzemień na twarz lub czoło. Można eksperymentować, tworzyć, kreować wszelakiego typu ozdoby.
Podaję parę linków, co by mnie zrozumieć:
http://img191.imageshack.us/gal.php?g=chow1.jpg

6. Kamizele lub napierśniki
Można przerobić skórzaną kurtkę lub pójść na żywioł i trzasnąć sobie od początku :)
Kamizela może być prosta ot, wiązana rzemieniami z przodu, ale również można ją wzbogacić o paski spinające. Można pobawić się w nitowanie ( kupiłam w Lidlu zestaw za 19,99 zł! :D ) lub w ogóle lamelkowanie.
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-06-2009, 00:46   

miałem ten sam zestaw! :D to może trochę o osprzęcie. Jeśli chodzi o narzędzia kaletnicze - tu podaję dla Wrocławia, ale w każdym większym mieście można znaleźć: hurtownie skóry (zazwyczaj sprzedają narzędzia i materiały kaletnicze, lub mają podczepione sklepy z takowymi) i sklepy szewcze
to "kopalnie" narzędzi :D przede wszystkim radzę zaopatrzyć się w:

-Wybijaczek (ok. 6 zł, różne przekroje) - sam zazwyczaj używam 0,5 - 0,4 bo pasuje do większości małych klamer i nitów, do większych od 0,6 - może służyć przez wiele lat, a przedziurkujemy nim znaczną część skór, wystarczy celnie walnąć młotkiem ;)

Nity - podstawa do łączenia skóry, dostępne w wielu wzorach i kolorach, również wystarczy młotek do łączenia - byleby tłuc od wierzchu i nie za mocno, bo inaczej łączenia będą paskudne ;)

Do szycia skóry oczywiście dratwa, grube igły do skóry - tradycyjna i w kształcie U - przydatna do wszystkiego, zwłaszcza do szycia grubszej skóry i np, butów.

Ćwieki - półkule, półstożki, maks piramidki, coby oka nie wydłubać - super efekt przy ozdabianiu :)

Farba do skóry - w sklepach kaletniczych, cena w granicach 10 zł, nakładana pędzelkiem, wszelkie instrukcje na etykiecie :) oszczędnie zużyta starczy na pancerz, najbardziej zżera czarną - zwłaszcza jeśli chce się zrobić nieprzebijający, pożerający światło mhrok :P

Butapren - cud techniki pozwalający łączyć mnóstwo skórzanych elementów - zwłaszcza jeśli np. karwasz chcemy mieć wyściełany miękką skórką lub innym materiałem, bez łączeń przebijających "na wierzch"

Rzemienie - tego nigdy za wiele - amulety, wisiory, wiązania kamizel, karwaszy, butów... Słowem, wielofunkcyjne :)
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Akinori 
Fenrir


Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-06-2009, 19:10   

Varthanis napisał/a:
Rzemienie - tego nigdy za wiele - amulety, wisiory, wiązania kamizel,


ZAWSZE MOŻNA SIĘ POPLĄTAĆ!

Miałem taki przypadek jak kolega ściągną mi z łuku cięciwę i zaczął nią machać...

(inny obóz)
_________________
"Eee tam, wyklepie się na warsztacie"
 
 
Quarties 
An old man by seashore


Skąd: Tarnowskie Góry (śląsk)
Wysłany: 09-06-2009, 20:52   

Akinori, cięciwa nie jest z rzemienia ;)
_________________
"Nie miecz uczyni z Ciebie wojownika, lecz waleczna dusza i wola przetrwania" - cytat własny.
 
 
 
Akinori 
Fenrir


Skąd: Wrocław
Wysłany: 09-06-2009, 22:56   

chodzi o to że cięciwa zaplątała mi się o rzemienie.......!
_________________
"Eee tam, wyklepie się na warsztacie"
 
 
Quarties 
An old man by seashore


Skąd: Tarnowskie Góry (śląsk)
Wysłany: 09-06-2009, 23:14   

Aha, mój błąd :D

Zwracam honor ;) :medit:
_________________
"Nie miecz uczyni z Ciebie wojownika, lecz waleczna dusza i wola przetrwania" - cytat własny.
 
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 10-06-2009, 01:47   

No i tu się zgadzam z Akinorim ;) Czasem wisiorków i rzemyków JEST ZA DUŻO :D :D
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Quarties 
An old man by seashore


Skąd: Tarnowskie Góry (śląsk)
Wysłany: 10-06-2009, 19:28   

Też się zgadzam, wszystko z umiarem ;)
_________________
"Nie miecz uczyni z Ciebie wojownika, lecz waleczna dusza i wola przetrwania" - cytat własny.
 
 
 
Akinori 
Fenrir


Skąd: Wrocław
Wysłany: 10-06-2009, 19:45   

Pokrowce na miecze (bez skojarzeń) - nikt nie lubi obijać się o metal, trzeba wyciąć ze skóry (najlepiej sztywnej) swój miecz, dwie cześć jedną przednią i jedną tylną, tylko trzeba pamiętać o 1 cm do szycia...


Paluszki - raczej łucznicze, trzeba je wyciąć tak aby miał ponad obwód palca. i zszyć.
Robimy takich 3, a potem delikatnie je łączymy.(służą dobrze podczas strzelania z łuk, ponieważ często bolą palce podczas napinania.

Rączka łuk - zalecam użyć cienkiej skóry, musi to być mniej więcej obwód łuku tak aby cała rączka była ze skóry

Stojaczek na strzałę - czyli doczepka do rączki aby nie trzymać strzały na dłoni tylko na stojaku..


Próbuje wpaść na więcej pomysłów
..... :medit:
_________________
"Eee tam, wyklepie się na warsztacie"
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 10-06-2009, 20:27   

Hm :) Miecze jednak nie są metalowe, tylko .... pałertejpowe ;) i przekrój mają okrągły a nie płaski. Ale pochewki i tak się przydają - ja osobiście używam tylko uchwytu z troka, ale jeśli ktoś woli przypadkiem długi pokrowiec, niech tylko pamięta, żeby był luzny.

Paluszki łucznicze albo ochraniacze w postaci łatki skóry, przyczepionej tylko do palca. Nie są konieczne, bo łuki mają malutki naciąg, więc cięciwa nie robi dużej krzywdy palcom.

Rączka - oczywiście.

Stojaczek osobiście uważam za zupełnie zbędny ;)
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Akinori 
Fenrir


Skąd: Wrocław
Wysłany: 10-06-2009, 21:35   

O Miecz chodziło mi, bo sam zamierzam przywieść jeden metalowy i jeden pcv.

Paluszki, chodziło mi oto jakby ktoś przywiózł własny łuk, stojaczek tak samo(o rączce nie wspomnę)

(przedstawiłem mój projekt na obóz). :medit:
_________________
"Eee tam, wyklepie się na warsztacie"
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 10-06-2009, 21:39   

Ale masz świadomość że metalowy to możesz najwyżej ponosić przy pasku ?
 
 
 
Akinori 
Fenrir


Skąd: Wrocław
Wysłany: 10-06-2009, 21:43   

Taa, i tak nie mam zamiarów się nawalać, jeszcze się komuś krzywda stanie...
_________________
"Eee tam, wyklepie się na warsztacie"
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 10-06-2009, 21:46   

No to luz ;)
 
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 10-06-2009, 23:29   

Akinori, wiem, że swój łuk, ale jeśli ów będzie miał naciąg za duży, to też nie postrzelasz zanadto :)

Stalowy miecz? :) No no :) Ładnie :)
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 10-06-2009, 23:38   

Weź weź, strzelanie do słomianek też mamy w planie ;)
 
 
 
Akinori 
Fenrir


Skąd: Wrocław
Wysłany: 11-06-2009, 00:02   

Naciąg jest dla szóstoklasisty (patrz na wiek). Jak ja daje radę (najmniejszy z klasy) to boleć nie będzie :)
_________________
"Eee tam, wyklepie się na warsztacie"
 
 
Krecik1
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 01:25   

Nietykalny? :shock:
 
 
Torus
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 01:54   

Czy ktoś pamięta akcje "Jesteś twardy?!" na obozie z łukiem w roli głównej ? xD
 
 
Melyonen
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 02:00   

ja, o ile mówimy o tej samej. ;)
 
 
Torus
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 12:15   

:D

hmm... to fajnie :D
 
 
Krecik1
[Usunięty]

Wysłany: 11-06-2009, 13:38   

Ciągnąc dalej temat:

Suspensoria skórzane - ochraniają, tak, tak, ochraniają :)
Przykłady:
http://img31.imageshack.us/img31/2699/02d.jpg
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 11-06-2009, 18:36   

To ja dorzucę jeszcze coś, co na własny użytek nazywam
"kamizelą bojową"

i z powodzeniem może fajnie zastępować kolczą czy inną zbroję.

Z kupionej w lumpeksie kurtki skórzanej o kroju marynarki wywalamy rękawy, kołnierz, kieszenie i inne takie. Kiedy zostaje nam czysta kamizela, zawijamy ładnie krawędzie i zaszywamy. A potem kupujemy
- metalowe podkładki pod śruby śr. 2 -4 cm
lub
- metalowe płytki
lub
- metalowe kółka
lub
- duże nity do skóry
Ilość - jakieś 300 szt na kamizelę.
Wymierzamy sobie równe odstępy, zaznaczamy miejsca mocowania i
- przyszywamy
lub
- nitujemy
do skóry nasze metalowe zbrojniki.
Powstaje strój lamelko-podobny w wersji fantasy. Np. taki:
http://www.stopklatka.pl/...5&number=8&g4i=
(dwóch panów drugi i trzeci od prawej)
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
maxus
[Usunięty]

Wysłany: 07-11-2009, 22:12   

Choć jeżeli nie chce się wam robić cokolwiek z tego co jest powyższej oferty to podaje kilka linków.
http://slavia.internetdsl.pl/kram/torebki.htm
http://www.kram-rudych.pl/stroje/kaletki.html
http://www.jaruhart.pl/galeria.html
http://larpowisko.pl/inde...ategory&catid=4
 
 
Quarties 
An old man by seashore


Skąd: Tarnowskie Góry (śląsk)
Wysłany: 08-11-2009, 12:04   

To ja skomentuję.

Pan Mściwój robi rzeczy wytrzymałe. Tylko wzorki wypalane się nie trzymają długo ;)

Rudzi podobno dobrzy, lecz z ich produktami nie miałem do czynienia.

O Jaruh Art pierwsze słyszę.

A larpowisko z umiarem - pamiętajcie, że ogłaszają tam się zwykłe osoby i produkt nie koniecznie zadowoli was tak jak profesjonalny ;)
_________________
"Nie miecz uczyni z Ciebie wojownika, lecz waleczna dusza i wola przetrwania" - cytat własny.
Ostatnio zmieniony przez Quarties 08-11-2009, 12:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 08-11-2009, 17:53   

Quarties napisał/a:

Rudzi podobno dobrzy, lecz z ich produktami nie miałem do czynienia.

Ja miałam, są bardzo si, fachowe i stylowe. Acz nie są tani. Natomiast ciuszki - bywają problemy kwestiami rozmiaru.... ;) ;) ;)
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10