Karczma pod Silberbergiem Strona Główna Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
O muzyce
Autor Wiadomość
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 18-11-2010, 21:47   

Hodu, wyluzuj, to hajdpark na szczęście ;)

Tak, ocenianie na bazie wiedzy z gatunku "urban legend" jest jeszcze zabawniejsze niż z perspektywy XXI wieku ;)
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Masza 


Skąd: Szczecin/Poznań
Wysłany: 18-11-2010, 21:50   

Varthanis napisał/a:
pokoje pałacowe jako 'sralnie'? I'll pass


A kto mówi, że chodzi o wypróżnianie się po kontach? Ja tam prócz muzyki cenię sobie również architekturę.

Fehu napisał/a:
Durowe też się dzielą, choć nie aż tak bogato.

Przepraszam, o nich zapomniałam. Jako zadość uczynienie pozwolę sobie jeszcze wspomnieć o skalach kościelnych, czyli doryckiej, frygijskiej, lidyjskiej i miksolidyjskiej :mrgreen:

Abdel napisał/a:
Jasne może być to potrzebne w skomplikowanych utworach muzyki klasycznej,jazzu itp.
Tylko jak już mówiłem te gatunki leżą poza moimi zainteresowaniami twórczymi.


Czyli sugerujesz, że to innych gatunków to nie jest potrzebne? Czy to ja nadinterpretuję? Mówię o muzyce ogólnie, a nie o tylko muzyce klasycznej, bo ta różni się w zależności od epoki i jeszcze wielu innych czynników. Gdy wymienieni przez Ciebie autorzy pisali swoje dzieła to była ówczesna rozrywkowa (aczkolwiek nie tylko) - tak samo jak dzisiaj.
Teoria ZAWSZE się przydaje. Niezależnie od tego czego słuchasz i co chcesz grać.
_________________
lastfm.pl/user/Gurthiriel
Ostatnio zmieniony przez Masza 18-11-2010, 21:59, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Fehu 

Skąd: Białystok
Wysłany: 18-11-2010, 22:13   

Cytat:

Cytat:
A jak masz zamiar napisać ten wiersz bez znajomości pisma i jak chcesz się nauczyć czyjegoś, jeśli ktoś go nie zapisze? Kod [czy to litery, czy to nuty] jest niestety niezbędny do takich czynności.

A o tabulaturach,chwytach,graniu ze słuchu i wreszcie zwykłej pamięci słyszałeś?

Przede wszystkim, nie odpowiada się pytaniem na pytanie. Tym bardziej, że twoje pytanie jest - wybacz - bezsensowne. Tabulatura i chwyty to też pismo. I jak się niby ma zapisywanie wiersza do grania ze słuchu?

Cytat:
To jak chcę sobie zagrać coś czyjegoś po prostu słucham danego utworu i już wiem co jest szybko a co wolno,co głośno co cicho.A jak gram coś swojego,to sam sobie ustalam i po prostu zapamiętuję.

Nie jest to najlepsza metoda nauki utworów. Chociażby dlatego, że możesz się nasłuchać nieprawidłowego wykonania, a ponieważ nie możesz tego porównać z zapisanymi nutami, nie wiesz, czy jest to wykonanie prawidłowe. Owszem, możesz powoływać się na opinię osób bardziej 'światłych' i kontrastować sobie różne wykonania. Tyle tylko, że ciągle wzorując się na innych, nigdy tak naprawdę nie zagrasz utworu w całkowicie własnej, autonomicznej interpretacji.

Cytat:
Rachmaninow

Rachmaninoff, jak już x]

Cytat:
Jako zadość uczynienie pozwolę sobie jeszcze wspomnieć o skalach kościelnych, czyli doryckiej, frygijskiej, lidyjskiej i miksolidyjskiej :mrgreen:

Skal można by wymieniać w bród: pentatoniki, skale całotonowe, cygańskie, góralskie, japońskie, hinduskie, arabskie itp. itd.
 
 
Abdel 

Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-11-2010, 22:44   

Masza napisał/a:
Teoria ZAWSZE się przydaje. Niezależnie od tego czego słuchasz i co chcesz grać.


Zgoda znajomość jej może się przydać(mi utrudnia).Ale NIE JEST konieczna do dobrego grania.

Fehu napisał/a:
Przede wszystkim, nie odpowiada się pytaniem na pytanie.


Pytaniem retorycznym można.

Fehu napisał/a:
Tabulatura i chwyty to też pismo.


Ale to jest pismo,które do mnie przemawia.

Fehu napisał/a:
I jak się niby ma zapisywanie wiersza do grania ze słuchu?


Słyszysz wiersz i go powtarzasz :P

Fehu napisał/a:
Nie jest to najlepsza metoda nauki utworów. Chociażby dlatego, że możesz się nasłuchać nieprawidłowego wykonania, a ponieważ nie możesz tego porównać z zapisanymi nutami, nie wiesz, czy jest to wykonanie prawidłowe. Owszem, możesz powoływać się na opinię osób bardziej 'światłych' i kontrastować sobie różne wykonania. Tyle tylko, że ciągle wzorując się na innych, nigdy tak naprawdę nie zagrasz utworu w całkowicie własnej, autonomicznej interpretacji.


będzie mi tu mówił o najlepszej metodzie nauki...Mam swoją metodę i ona mi pasuje,daje efekty co znaczy,że jest dla mnie dobra.Miejcie sobie swoją,ja mam swoją
.Jeszcze raz zaznaczam nie mówię,że teoria jest zła i bezużyteczna.Po prostu ja gram bez niej i jest dobrze.Ty grasz z nią bo do ciebie przemawia i też jest dobrze

Słuchając utworu z płyty raczej nie natknę się na "nieprawidłowe" wykonanie.
Zresztą co to znaczy nieprawidłowe,że nie jest w 100% zgodne z wykonaniem oryginalnym?Różni ludzie różnie grają dane utwory i jeżeli ich wykonanie bardzo przypomina,wykonanie oryginalne jest dobrze.Jeżeli nie to mamy remix,inną interpretację utworu ew.wersję uproszczona i tak też jest dobrze.

Jak to nie zagram utworu we własnej interpretacji?! Czy to tak trudno wysłuchać utwór i powiedzieć sobie też to zagram ale zmienię to,to i to?Ew.spojrzeć w tabulaturę i wprowadzić trochę własnej inwencji zmienić solówkę itp.

A co do skal proszę bardzo skala: Jońska,Frygijska,Dorycka,Eolska,Lidyjska,Lokrycka i Miksolidyjska i całe to gadanie o interwałach,wreszcie ćwiczenia.Łopatologiczne łączenie dźwięków całość do czego,sam wcześniej doszedłem bez gadania o interwałach sekundy małej(półtonach) i innych niepotrzebnych(mi) bzdetach.Nie żebym nie wiedział co to półton i nie przestrajał gitary o półtony niżej itd.
 
 
Sigrun 


Skąd: Z Lasu
Wysłany: 18-11-2010, 23:04   

Abdel napisał/a:
Tylko po co skoro robi się to odruchowo

nie zawsze... wynika to z wyuczenia... serio :P
Abdel napisał/a:
Sonatę Księżycową

rozczuliłeś mnie...
 
 
Fehu 

Skąd: Białystok
Wysłany: 18-11-2010, 23:41   

Cytat:
Miejcie sobie swoją,ja mam swoją

Zaiste i niech wszystkim nam się dobrze z muzyką żyje. Amen ;']
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 19-11-2010, 00:01   

Abdel napisał/a:
..Mam swoją metodę i ona mi pasuje,daje efekty co znaczy,że jest dla mnie dobra.
Hm, tu jedyną formą oceny byłoby zrobienie tak: my siadamy i słuchamy, a Ty grasz. Najpierw wg swojej metody, a potem wg metody klasycznej ;) Z założeniem, że nie oszukujesz i w obydwu przypadkach grasz jak najlepiej. I zobaczymy, co zagrasz lepiej ;) ;) ;)

Wiecie co, fajnie się Was słucha :)
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Travor 

Wysłany: 19-11-2010, 00:08   

Masza napisał/a:
A kto mówi, że chodzi o wypróżnianie się po kontach? Ja tam prócz muzyki cenię sobie również architekturę.

No, mi chodziło głównie o architekturę ;) Złoto wszędzie, aniołki, amorki... a tfu... górą style romański i gotycki :P


Ale że muzyka ładna to fakt... ale ja się nie znam :P
Ostatnio zmieniony przez Travor 19-11-2010, 00:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Sigrun 


Skąd: Z Lasu
Wysłany: 19-11-2010, 00:15   

Travor napisał/a:
ale ja się nie znam :P

:mrgreen: :mrgreen: ;D
 
 
Abdel 

Skąd: Warszawa
Wysłany: 19-11-2010, 00:26   

Fehu napisał/a:
Zaiste i niech wszystkim nam się dobrze z muzyką żyje. Amen ;']

Amen.

Indiana napisał/a:
Hm, tu jedyną formą oceny byłoby zrobienie tak: my siadamy i słuchamy, a Ty grasz. Najpierw wg swojej metody, a potem wg metody klasycznej ;) Z założeniem, że nie oszukujesz i w obydwu przypadkach grasz jak najlepiej. I zobaczymy, co zagrasz lepiej ;) ;) ;)


Tylko,że obie metody w moim wypadku brzmią tak samo :P Bo przecież chodzi w tym tylko o łączenie dźwięków w spójną całość.Z tym,że ja jestem samoukiem i tłumaczę sobie teorię na swój sposób(wielu gitarzystów robiło to samo między,innymi Agnus Young,Slash) ale efekt jest ten sam.
Co do dania takiego "koncertu" to chętnie z tym,że nie gram na razie "klimatycznych" kawałków.Chociaż w sumie...z miesiąc temu myślałem żeby na następny obóz wziąć gitarę i wymyśliłem parę rzeczy,które mogą się nadać.Pomyślę nad nimi więcej.
No i niedługo kupuję sobie gitarę elektryczną więc jak mocno dokręcę wzmacniacz jest szansa,że usłyszycie jak szarpię druty :D ;) ;)
 
 
Svala 

Skąd: Wrocław
Wysłany: 19-11-2010, 02:31   

Travor napisał/a:
Złoto wszędzie, aniołki, amorki


Coś czuję, że zaraz będziemy wydzielać osobny temat nt architektury :P :D Mocno okrojone pojęcie o baroku z tymi złotkami i amorkami ;) No ale rozumiem, że to tak dla wyolbrzymienia :D A styl romański niczego sobie - zwłaszcza wszelkie motywy roślinne ;)
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 19-11-2010, 02:58   

O! :D To nawet będę mogła coś dodać, nawet trochę sensownie :D
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 19-11-2010, 10:20   

Styl romański's where's it at :P architektonicznie najbardziej 'do rzeczy' ;)
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9