Karczma pod Silberbergiem Strona Główna Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
O drowach
Autor Wiadomość
Onfis 

Wysłany: 13-03-2010, 22:35   O drowach

Yngvild napisał/a:
Co to jest drowi alfabet? ;P


Alfabet Drowów Indi, mrocznych elfów z D&D ;)
Ostatnio zmieniony przez Doctor 09-10-2010, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Travor 

Wysłany: 13-03-2010, 22:39   

Onfis napisał/a:
mrocznych elfów z D&D

Nieee proszeeee...
 
 
Onfis 

Wysłany: 13-03-2010, 22:49   

A co masz coś do Drowów? ;-)
 
 
Travor 

Wysłany: 13-03-2010, 23:05   

Przede wszystkim to że wszyscy się nimi tak zachwycają... a jakoś świata nie zawojowali. I wiesz, ja tak w ogóle nie lubię takich światów fantasy jakie rozpowszechnił WoW... takich zbyt magicznych i zbyt bajkowych. Lubie poważne światy w których ludzie dominują, tworząc państwa i sytuacje podobne do historycznych Elfy krasnoludy itp. stanowią tyko część świata... a potwory... są rzadkie i... mityczne. W lasach żyją normalne zwierzęta, rycerze noszą zbroję na swój rozmiar a długość elfich uszu nie przekracza wysokości ich głowy :D Powinieneś wiedzieć już o czym mówię. A Faerun jest światem który ledwo akceptuję... bo po prostu żeby móc czynnie grać z kumplami w RPG -> muszę ;)
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 13-03-2010, 23:07   

Ale drowy to takie raczej dark fantasy... czy się mylę ?
 
 
 
Travor 

Wysłany: 13-03-2010, 23:15   

Mam za małą wiedzę żeby dyskutować ale...
...ja po prostu ich nie lubię :P Jak i całego Faerunu...
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 14-03-2010, 00:18   

dark fantasy to nie znaczy mroczne gotycko-lateksowe wywłoki z podziemi, jak ludzie mówią dark fantasy, to myślą że chodzi o mrok... dark fantasy to R. R. Martin albo Sapkowski - realny, brutalny świat.

Co do WoWa - wow nie rozpowszechnił takiego fantasy - całe U. S. i A jest ograniczone pod względem fantasy tragicznie, co zostało zapoczątkowane i 'rozpowszechnione' przez D&D właśnie - zauważ że WoW i Everquest są bezpośrednio wzorowane na D&D, które jest heroic fantasy. zresztą Blizzard nigdy nie szczędził swoich podziękowań twórcom D&D, czy to w wywiadach czy np w notce opłakującej odejście z tego świata jednego z głównych twórców D&D, Garryeg'o Cygaxa. Najgorszą wadą WoWa (oprócz tego że uzależnia jak cholera :P ) jest spopularyzowanie szablonu 'dobrego mmo do robienia kasy', co powoduje że większość produkcji chcąc nie chcąc będzie go przypominać, bo to się sprzedaje.

A co do mrocznych elfów - o wiele ciekawsze moim zdaniem są bardziej realistyczne dark elfy w świecie Warhammera (zwłaszcza w bitewniaku mnie urzekły) - poczytaj chociażby o Krsarzach Czarnej Arki, świętach mrocznych elfów, Lokhirze Felhearcie albo zdradzie Malekitha czy podziemnym morzu (wbrew pozorom te elfy nie żyją pod ziemią :P )

Edit: co do USA jeszcze - fantasy które objawia się tam w dowolnej formie jest często celem żartów, powstaje też wiele stereotypów (np. że to zabawa dla geeków) - z drugiej strony niewiele osób stara się żeby ten wizerunek poprawić, zwłaszcza larpy strasznie cierpią, stroje są często marne, jest dużo plastiku i kiczu, a ludzie biją się po parkach, co wygląda dość komicznie - cały świat rży z amerykańskich larpów ;)
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
Ostatnio zmieniony przez Varthanis 14-03-2010, 00:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Ian
[Usunięty]

Wysłany: 14-03-2010, 00:21   

Sieczże drowy, siecz,
Wyostrzywszy miecz,
Bijże drowy, bij,
Wziąwszy tęgi kij.

Walże drowy, wal,
Wbijaj ich na pal,
Męczże drowy męcz,
I jak możesz dręcz.

Łupże drowy, łup,
I ze skóry złup,
Tnijże drowy, tnij,
To ich będzie mnij.

Topże drowy, top,
Jeśliś dobry chłop!

O.
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 14-03-2010, 00:29   

Przyznam, że nie znam ani połowy tego, o czym piszecie :) Ale, moje 3 grosze -
D&D, a dokładnie te książki, które udało mi się przeczytać, były beznadziejne... :/ Jednowymiarowe, płaskie, głupie i infantylne :P
Ponadto nie znoszę, kiedy w świecie fantasy jest coś nielogiczne... A takie właśnie jest stworzenie czarnoskórych drowów ;)
I niecierpię niezniszczalnych herosów :P Geraltowi wybaczam, bo regularnie dostaje po mordzie ;)

W takim razie dowiedziałam się, że jestem absolutną miłośniczką dark fantasy ;)
Podobnie jak Travor, lubię fantasy jako pewien kostium, metaforę do obrazowania naszego istniejącego świata, właśnie tak, jak robi to Sapek w wiedźminie. Ewentualnie, jako pewien zestaw uniwersalnych symboli, jak u Tolkiena. Takie paskudztwa jak D&D szkodzą idei, ot co ;) ;) ;)
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Travor 

Wysłany: 14-03-2010, 01:39   

Varthanis napisał/a:
o wiele ciekawsze moim zdaniem są bardziej realistyczne dark elfy w świecie Warhammera

Zgadzam się, choć sam warhammer średnio mnie pociąga, niektóre rasy są tam zrealizowane całkiem ciekawie. Niektóre
Yngvild napisał/a:
W takim razie dowiedziałam się, że jestem absolutną miłośniczką dark fantasy

No to ja chyba też. Nigdy się w to nie zagłębiałem... fantasy było dla mnie tylko lepsze i gorsze :)
Varthanis napisał/a:
USA

Weź proszę, nawet nie wspominaj. Ble
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 14-03-2010, 01:56   

Travor napisał/a:
niektóre rasy są tam zrealizowane całkiem ciekawie

A co mi powiesz o profesji krasnolud zabójca gigantów? :D Absolutnie moje dawne erpegowe marzenie :D

Travor napisał/a:
Weź proszę, nawet nie wspominaj. Ble

Masz jakieś dziwne uprzedzenia dot. USA w całości, czy tylko literatury fantasy ?
 
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 14-03-2010, 02:16   

Jeśli chodzi o D&D, to przede wszystkim 'pierwotnej idei' zaszkodziło wypluwanie kolejnych dodatków, udziwnianie, tysiące ras, klas, płytkich światów (to samo dotknęło everquesta) itd. heroic też jest fajne, ale do kurki nędzy, trochę umiaru i dobrego smaku... co do książek, tak są beznadziejne. Nawet świat planów udało im się skaszanić w książkach :/

a co do światów D&D, odsyłam do gry komputerowej (nawet tych co nie bardzo lubią taką zabawę) pt. Planescape: Torment - D&D, ale w ogóle nie widać heroic. Świat brudny i podły, postacie nietuzinkowe, niesamowita ilość wyborów, najlepszy klimat gry magiem jaki kiedykolwiek oddano w crpg, po prostu miód :) można się zdziwić że to D&D.

Hodo napisał/a:
Travor napisał/a:
Weź proszę, nawet nie wspominaj. Ble

Masz jakieś dziwne uprzedzenia dot. USA w całości, czy tylko literatury fantasy ?


http://www.youtube.com/wa...feature=related - any questions?
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 14-03-2010, 02:21   

Aach Planescape Torment to najgenialniejsze cRPG w jakie grałem :D
Varthanis napisał/a:

http://www.youtube.com/wa...feature=related - any questions?

Ekhm, czytałem mechanikę niektórych polskich larpów, która była gorsza niż rzucanie piłeczkami, więc nie wiem o co ci chodzi ;)
 
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 14-03-2010, 12:16   

a widziałeś czar 'śmierć'? :D

a tak serio, co mnie boli w larpach USA, to to, że zazwyczaj trzymają się sztywno klimatów konkretnych gier/systemów, spłaszczają wyobraźnie graczy, stosują archaiczne i bzdurne systemy i w gruncie rzeczy sprowadzają się tylko do walki.
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Travor 

Wysłany: 14-03-2010, 20:41   

Hodo napisał/a:
Masz jakieś dziwne uprzedzenia dot. USA w całości, czy tylko literatury fantasy ?

Raczej to pierwsze :) Ale nie chcę robić offtopa :)

Co do larpów z USA, widziałem na youtube kilka niezłych. Ale dużo bardziej podoba mi się europejskie podejście do sprawy... jest dużo bardziej... realistyczne, jeśli tak mogę to określić. W sensie takim o jakim ja i Indi już pisaliśmy.
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 14-03-2010, 20:50   

Ksenofob :P
 
 
 
Travor 

Wysłany: 14-03-2010, 21:01   

Dlaczego? To chyba za dużo powiedziane... jak się nie lubi jednego państwa... no dobra może dwóch albo trzech :P Ale ja po prostu nie lubię imperializmu... nie mam nic przeciwko szeroko pojętej inności.
 
 
Eskell 


Skąd: Poznań
Wysłany: 25-03-2010, 00:56   

Jak dlamnie najtrafniej Drowy sa opisane w "Wojnie pajęczej królowej " czy pierwszych tomach sagi o mrocznym elfie.
Wowowskie mroczne elfy mnie przyprawiają jedynie o śmiech :P
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 25-03-2010, 01:36   

wowowskie (a dokładniej warcraftowe) elfy są po pierwsze nocne, a nie mroczne, z mrokiem nie mają nic wspólnego a po drugie, mają zupełnie inny charakter, historię i kulturę która według 'lore'u' zmieniała się na przestrzeniach wieków świata Azeroth ;) polecam trylogię 'wojna starożytnych' albo ten artykuł ;)
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Doctor

Wysłany: 25-03-2010, 01:57   

Patrz, Offie, kolejna lekcja poglądowa. ;)
Varthanis zrobił linka "ten artykuł", nie "ten artykuł". :P
Chociaż jeszcze lepiej by było "artykuł o dupie-maryni". ;)

Pomarudziłem, dziękuję za uwagę. ;p
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 25-03-2010, 03:36   

wredna prowokacja, ale jednak skomentuję - każdy ma swoje gusta co do fantastyki, nie mam zamiaru nikomu moich wpajać, ale zwykła ignorancja albo niechęć do tworu Blizzarda jest po prostu dziecinna ;) a co do ilości zaznaczonego tekstu w URLu... po co takie pierdoły poruszać?
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Shamaroth_Glupi 
ugly bastard.

Skąd: Zabrze
Wysłany: 25-03-2010, 09:55   

Bo o tym już kiedyś było :D
 
 
Travor 

Wysłany: 25-03-2010, 11:46   

Varthanis napisał/a:
zwykła ignorancja albo niechęć do tworu Blizzarda jest po prostu dziecinna

Czekaj, czekaj, niechęć do jakiegoś konkretnego świata fantasy, w tym przypadku również do gry określasz jako coś dziecinnego? Czy to przypadkiem nie jest kwestia gustu, która nie ma nic wspólnego z ew. dziecinnością lub dojrzałością danego osobnika?
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 25-03-2010, 11:54   

kwesta gustu to jedno, bezpodstawna krytyka to drugie ;)

było już owszem, ale po co cału czas podżegać do flame'u?
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Indiana 
Administrator
Majestatyczny król lasu


Skąd: Z wilczych dołów
Wysłany: 25-03-2010, 13:00   

Varthanis napisał/a:
a co do ilości zaznaczonego tekstu w URLu... po co takie pierdoły poruszać?
To zdaje się kontynuacja zakulisowego sporu adminów, dotyczącego, o ile wiem, tego jak powinno się elegancko linkować strony :P Bo Off zwykle linkuje słowo "ten", co Doctora wkurza :)

Varthanis napisał/a:
kwesta gustu to jedno, bezpodstawna krytyka to drugie
Bezpodstawnie to ja bym mogła, bo za cholerę nie mam pojęcia o czym mówicie ;) Za to zupełnie podstawnie krytykuję wizję książkową, ot co ;)

Ale - to se polecę oczywistą oczywistością ;) - wizja rasy elfiej, która nie jest wychuchana i wydmuchana i mdła do obrzydzenia, jest tak czy owak przydatna, nawet jeśli niedopracowana. Osobiście żałuję, że nie przyjęła się Tolkienowska wizja elfów czarnych i mrocznych (w sensie charakteru) elfów z rodów kowali. Byłoby znacznie ciekawiej.
_________________
"Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
 
 
Doctor

Wysłany: 25-03-2010, 13:42   

Zobaczyłem linka Varthanisa i jakoś tak mi się to przypomniało, tyle. ;)
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 25-03-2010, 15:01   

Yngvild napisał/a:
Osobiście żałuję, że nie przyjęła się Tolkienowska wizja elfów czarnych i mrocznych (w sensie charakteru) elfów z rodów kowali. Byłoby znacznie ciekawiej.


Oj tak, Noldorowie są świetni :)

A co do elfów nocnych od blizza, bardzo podoba mi się (może dość sztampowa) wizja rasy, która odbyła całkowitą przemianę. Dumni, zadufani w sobie i kochający przepych, po katastrofie którą w zaślepieniu sami sobie zgotowali, zrozumieli soje błędy, zaczęli liczyć się z otaczającym ich światem i odnaleźli silną więź z przyrodą :)
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Hodo 
Emeryt


Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
Wysłany: 25-03-2010, 22:29   

Kto elf ten pedał ;)

Tyle w ramach bezpodstawnej krytyki ;)
 
 
 
Varthanis 
Nekromanta z Północy


Skąd: Wrocław
Wysłany: 25-03-2010, 22:39   

patrz cytat w sygnaturce :D
_________________
Jag tog mitt spjut jag lyfte mitt horn.
Fran hornets läppar en mäktig ton.
Hären lystrade marscherade fram.
De gav sig mitt liv, bergets stamm!

Dobry elf to martwy elf.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 12