|
Karczma pod Silberbergiem
Witamy na nowym-starym forum dla larpowiczów Silberbergu :)
|
Przepisy kulinarne |
Autor |
Wiadomość |
Indiana
Administrator Majestatyczny król lasu
Skąd: Z wilczych dołów
|
Wysłany: 29-09-2008, 20:32 Przepisy kulinarne
|
|
|
Svamppudding ( ze świeżych grzybów)
400g prawdziwków lub maślaków
0,25 l mleka
2 duże czerstwe bułki
60g masła
2 cebule
3 jajka
2 łyzki tartej bułki
sól
pieprz
1 Bułki namoczyć w mleku i pozostawić tak długo,aż wchłoną cały płyn.
2 Utartą cebulę przesmażyć na maśle (40g), dodać wymyte obrane i drobno pokrojone grzyby, posolić i pod przykryciem dusić do miękkości
3 Wymieszać razem ; nie odciśnięte bułki, uduszone wystudzone grzyby , żółtka, nać pietruszki oraz sztywną pianę z białek; przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Skyr
Jednym z najpopularniejszych islandzkich wyrobów i przysmaków jest SKYR. Nie przegapcie okazji posmakowania go gdy zawitacie na Islandię. Skyr był pożywieniem Wikingów i od tamtej pory jest on ciągle obecny w diecie Islandczyków. Jest produkowany z odtłuszczonego mleka, bogaty w białka i witaminy, a zarazem ubogi w kalorie. Spożywa się go na wiele sposobów. Karmi się nim dzieci, jest popularnym śniadaniem w szkole i szybką przekąską w ciągu dnia, a także może stanowić wyśmienity deser.
Zwyczaje żywieniowe Islandczyków zmieniły się dramatycznie w ostatnich latach. Obecnie żywności stawia sie nie tylko warunek by była smaczna i miała apetyczny wygląd, lecz musi być zdrowa. Skyr spełnia te kryteria i to jest powód, dla którego cieszy się tak dużą popularnością. Producenci tego przysmaku wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów dzisiejszych czasów i wprowadzają na rynek skyr o różnorodnych smakach i w coraz wygodniejszych opakowaniach. Aby zwiększyć wartość odżywczą produktu dodaje się do niego owoce i ziarna różnych zbóż.
Jak zrobić skyr?
Skyr produkuje się ze zsiadłego mleka. Jest ono podgrzewane do 90-95°C i pozostawione w tej temperaturze przez 30-40 min., a następnie ochładzane do 43-40°C.
W tym czasie trochę świezego skyra miesza się z pięciokrotną ilością zimnego, kwaśnego mleka lub czystą zimną wodą. Kiedy mieszanina zrobi się jednolita dodaje się serowej podpuszczki, wlewa mieszaninę do ciepłego (40°C) zsiadłego mleka i dokładnie miesza.
Zsiadłe mleko musi pozostać w temperaturze 38-45°C przez 4-5 godzin; wtedy twaróg staje się gładki na powierzchni, delikatny i sprężysty, z odrobiną żółtej serwatki. Twaróg musi być następnie szybko ochłodzony by nie skwaśniał. W takiej postaci pozostawia się go przez noc. Przez następne 24 godziny twaróg poddaje się filtracji by odcedzić serwatkę. Stała pozostałość (skyr) powinien stanowić 19-20% całości, zaś pH powinno mieścić się w granicach 3.8-4. Przykładowo z 11kg zsiadłego mleka, ok. 100g świeżego, odcedzonego skyra i 2 kropel podpuszczki otrzymuje się ok. 2.2kg końcowego produktu."
10 litrów zbieranego mleka zagotować w temperaturze ok. 90° C, dać wystygnąć, jednak nie na tyle, aby było zimniejsze niż mleko ze świeżego udoju,
oddzielne wymieszać jedną łyżkę stołową zwykłego twarogu z dwoma łyżkami stołowymi wystudzonego chudego mleka i ubić na pianę,
pianę tę wymieszać z wystudzonym mlekiem, poczym dodać jedną kroplę podpuszczki serowej,
garnek przykryć wiekiem i dodatkowo płótnem, aby zapobiec ulatnianiu się pary z ostudzonego, ale „krowiociepłego” mleka,
po upływie czterech, pięciu godzin, należy twaróg w garnku przekroić nożem na krzyż, aby serwatka mogła podnieść się ku górze, a twaróg opaść na dno – dzięki temu zapobiega się skwaśnieniu twarogu,
garnek znowu przykryć wiekiem i zostawić na noc, przyjmując że mieszanie powtórzymy nazajutrz od nowa,
następnego dnia rano należy wszystko przetrzeć przez sito, serwatka spłynie z powrotem do garnka, a skyr jest gotowy.
Skyr spożywa się z dodatkiem pełnego mleka i zależnie od upodobań, z solą, cukrem, dżemem, owocami itp. Smacznego!
Kokt lamm med dillsas (6 osób)
składniki;
1kg chudej,młodej baraniny (bez kości),
liść laurowy,
4 ziarna pieprzu,
sól,
pieprz
sos;
pęczek koperku
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
szklanka wywaru z baraniny
łyżka octu winnego
żółtko
sól
1 Mięso lekko nasolić, zalać wrzącą wodą (0,5 l) i gotować na małym ogniu do miękkości, dodając liść laurowy i ziarna pieprzu.
2 Z mąki i masła zrobić bardzo jasną zasmażkę, rozprowadzić zimnym wywarem i mieszając gotowac na małym ogniu, aby sos zgęstniał.
3 Dodać wypłukany i posiekny koperek i ocet.
4 Pozdięciuz ognia doprawić rozbełtanym żółtkiem i pieprzem.
5 Pokrajane na plastry mięso podawać z ziemniakami i sosem koperkowym.
Wariactwo wegetariańskie
Cytat: | DLA GŁODNYCH I SPRAGNIONYCH ROŚLINOŻERCÓW I NIE TYLKO Razz
Nie wszystkie są historyczne, więc pozostawiam je do indywidualnej weryfikacji, wiem natomiast że większość może z powodzeniem zostać wykorzystana na treningach i biesiadach. Zapraszam do wspólnego eksperymentowania:
Szpinak uniwersalny czyli papka (najczęściej z liści)
- Rośliny umyć i ewentualnie sparzyć (wrzątkiem). Można je posiekać. Smażyć na tłuszczu żeby zmiękły. Przyprawić do smaku. Dodanie jaj, czosnku lub tartego sera poprawi smak potrawy a tarta bułka lub mąka poprawią jej kaloryczność.
Liście babki smażone na słono
- 20 młodych liści babki, mąka, tłuszcz do smażenia; Ciasto: 2 jajka, 3 łyżki mąki, sól, łyżka oleju, łyżka wody.
Przygotować ciasto, ubijając wszystkie składniki. Czyste i suche świeże liście babki maczać w cieście. Szybko smażyć je z obu stron na rozgrzanym tłuszczu. Podawać razem z mięsem lub ziemniakami.
Liście babki smażone na słodko
- 20 młodych liści babki, mąka, tłuszcz, cukier puder, cynamon lub tatarak; Ciasto: 2 jaja, 2 łyżki mleka, 3 łyżki mąki krupczatki, szczypta soli i proszku do pieczenia.
Czyste i suche liście babki maczać w cieście. Szybko obsmażyć je na rozgrzanym tłuszczu, osączyć i oprószyć cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu. Podawać od razu - póki ciepłe.
Sos z rzeżuchy
Rośliny drobno posiekać. Dodać oliwy i mąki, zasmażyć. Podawać do jaj sadzonych. (wg Henschela)
Zupa z rzeżuchy
Ugotować w osolonym wrzątku 4 pokrajane ziemniaki. Gdy będą miękkie, dodać około 15 dag rzeżuchy (w całości), pogotować 5 min, przestudzić, zmiksować lub przetrzeć. Podgrzać dodając 5 dag masła, zaprawić śmietaną. Podawać z grzankami lub wypieczonym na sypko ryżem, posypując obficie posiekaną świeżo rzeżuchą. (wg Gumowskiej)
Zupa z czarnego bzu
- 4-5 baldachów z owocami (na 3-4 osoby), łyżka mąki ziemniaczanej, śmietana, cukier do smaku, woda (pół litra na osobę).
Wypłukać i widelcem osmykać owoce. Włożyć je do małej ilości wrzątku. Kiedy popękają - przetrzeć przez sito. Dolać wody, sosłodzić do smaku i zagotować (w wariancie luksusowym: Dodać do zupy 4 miękkie poćwiartowane gruszki). Jeszcze spróbować, ewentualnie dosłodzić, dodać mąki ziemniaczanej rozmieszanej w kilku łyżkach zimnej wody i jeszcze raz zagotować. Po ostygnięciu można doprawić śmietaną i podawać na zimno lub na gorąco np z makaronem.
Kisiel z czarnego bzu
2 szklanki świeżych owoców umyć i zdjąć z baldachów. Zalać 2 szklankami wrzątku, zagotować i przetrzeć. Przecier uzupełnić wodą do objętości 3 szklanek. Dodać cukru do smaku (ok. 1/3 szklanki). Kopiastą łyżkę mąki ziemniaczanej zmieszać z niewielką ilością wody, wlać do gorącego soku mieszając, jeszcze raz zagotować. Jeść jak to kisiel - na zimno.
Konfitury z jagód, malin lub jeżyn
- 1 kg owoców, 1 kg cukru, 0,5 l wody
Z wody i cukru zrobić syrop. Do gorącego syropu wrzucić owoce i gotować 20 min.
Mąka z rogoży
Pociąć kłącze pałki na kawałki 0,5-1 cm i suszyć w piecu lub przy ognisku dopóki nie będą się rozłamywać z suchym trzaskiem. Potem trzeba je zemleć w moździerzu, młynku do kawy, żarnach a nawet na dwóch płaskich kamieniach.
Zupa z młodych pokrzyw
- 2 duże garście młodych pokrzyw, 1 cebula, 1 marchew, 1 łyżka mąki (np. krupczatki), 1 łyżka masła, 1,5 l wywaru z mięsa lub kostki bulionowej, 2-3 ziemniaki, sól, pieprz, 1 żółtko, 2 łyżki śmietany, 1 łyżka soku cytrynowego.
Drobno posiekaną cebulę zeszklić na maśle, zasypać mąką i sporządzić jasną zasmażkę. Dodać do niej wypłukane, drobno posiekane pokrzywy i utartą marchew, wymieszać i zalać wywarem. Dodać obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki i ugotować do miękkości. Zupę przyprawić solą i pieprzem, "uszlachetnić" żółtkiem zmieszanym ze śmietaną i zakwasić sokiem cytrynowym. Wariant - ziemniaki ugotować osobno i dodać do zupy na koniec.
Zupa pokrzywowa ze słoniną
- Salaterka młodych pokrzyw, 1 łyżka oleju, 2 łyżki mąki, 50 g bekonu, 1,5 l wywaru, sól, pieprz, szklanka kwaśnej śmietany, 50 g żółtego sera.
Na oleju podsmażyć drobno pokrojoną słoninę. Gdy zżółknie, posypać ją mąką i ciągle mieszając rumienić Zasmażkę zalać wywarem, dobrze mieszać i gotować. Dodać umyte, drobno posiekane pokrzywy i gotować jeszcze przez 10 min. Do zupy wlać śmietanę, przyprawić i podawać posypaną utartym serem.
Zupa ślazowa
- 0,5 kg rozdrobionych liści ślazu, litr wody, sól i pieprz, kurczak. Gotować przez godzinę po czym kurczaka trzeba wyjąć, wyluzować (wyjąć kości) i drobno posiekać. Dodatkowo doprawić liśćmi ślazu i ew. czosnku. Innym wariantem może być kiełbasa i rosół z kostki zamiast kurczaka.
Liście pokrzywy
Liście pokrzywy gotować z niewielką ilością wody, z dodatkiem masła i czosnku. Można także dodać imbiru (lub jedno kłącze naszego rodzimego kopytnika).
Zupa ze stokrotek
1-1,2 l wywaru (także z kostki bulionowej), kilka suszonych grzybów, szczypta kminku, 1 łyżka kaszy manny, garść listków i kwiatów stokrotki, pęczek młodej cebuli (dymki) ze szczypiorem, sól, pieprz, szczypiorek, 4 jaja, 2 łyżki masła. Grzyby ugotować w wywarze razem z kminkiem. Gdy zmiękną, dodać kaszę mannę zarumienioną na suchej patelni i gotować 10 minut. Dodać wypłukane, drobno pokrajane stokrotki i zagotować. Zupę przyprawić drobno posiekanym szczypiorkiem, solą i pieprzem. Usmażyć na maśle jajecznicę. Posiekać dymkę razem ze szczypiorkiem. Nałożyć do głębokich talerzy po łyżce jajecznicy, posypać posiekaną dymką i na to wlać zupę ze stokrotek.
Podagrycznik duszony
80 dag liści podagrycznika, 3 łyżki oleju, 3 cebule, 3 ząbki czosnku, szczypta gałki muszkatołowej, 3 ziemniaki, 3 łyżki śmietany.
Liście myjemy, parzymy na sicie wrzątkiem i zostawiamy, żeby odciekły. Na oleju smażymy pokrojoną cebulę i czosnek, dodajemy liście podagrycznika i krótko dusimy. Następnie dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę i śmietanę, solimy, doprawiamy gałką muszkatołową i ciągle mieszając dusimy aż potrawa stanie się gęsta. Podajemy do mięsa, jaj lub ryby. (wg. Lanskiej)
Herbata z liści poziomek (również malin, wierzbówki, czernicy, brusznicy, żurawin i wrzosu)
Więdnięcie - liście rozsypać w cieniu 5 centymetrową warstwą i suszyć przez dzień lub dobę aż zwiędną. Skręcanie - liście skręca się w dłoniach aż do wystąpienia soku. Fermentacja - skręcone liście wysypać 5-centymetrową warstwą do pudła, nakryć mokrą tkaniną i pozostawić w temperaturze ok. 26°C na 6-10 godzin. Suszenie - sfermentowane liście suszy się przez 40 min w temperaturze 100°C (np. w piecu).
Herbata ze sfermentowanych liści poziomek (przepis II)
Zwiędnięte liście wałkuje się wałkiem, zawija w ścierkę i zostawia tak przez około półtora dnia. Następnie suszy się je i przechowuje w suchym miejscu.
Kwiatostany akacji w cieście
Zebrać całe grona kwiatowe, umyć i otrząsnąć. Do dwóch jajek dodać tyle mąki, wody, soli i cukru, rozbijając widelcem lub mikserem, aby powstało ciasto nieco tylko gęściejsze od naleśnikowego. W tym cieście maczać grona kwiatowe, trzymając je za ogonek i razem z ciastem układać je na patelni z rozgrzanym tłuszczem. Obsmażać z obu stron, podawać z cukrem pudrem.
Placuszki z akacją
4 żółtka utrzeć z 4 łyżeczkami cukru, dodać 8 łyżek mąki i 2-3 łyżki przegotowanego mleka, a w końcu 4 białka ubite na pianę. Lekko wymieszać i dodawać stopniowo opłukane kwiaty akacji (pojedynczo w ilości około 2 szklanek). Po wymieszaniu wlewać ciasto łyżką na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Smażyć z obu stron.
Przepisy zaczerpnięto ze strony: http://survival.strefa.pl/przepisyr.htm |
|
_________________ "Boję się klatki, więzienia, do którego przywyknę z czasem, aż zniknie pamięć i potrzeba męstwa..."
"(...) niech umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie (...)"
"(...).Loyalty. Honor. A willing heart... I can ask no more than that. "
|
|
|
|
|
Melyonen [Usunięty]
|
Wysłany: 29-09-2008, 21:59 Re: Przepisy kulinarne
|
|
|
Yngvild napisał/a: |
Zupa z rzeżuchy[/b]
Ugotować w osolonym wrzątku 4 pokrajane ziemniaki. Gdy będą miękkie, dodać około 15 dag rzeżuchy (w całości), pogotować 5 min, przestudzić, zmiksować lub przetrzeć. Podgrzać dodając 5 dag masła, zaprawić śmietaną. Podawać z grzankami lub wypieczonym na sypko ryżem, posypując obficie posiekaną świeżo rzeżuchą. (wg Gumowskiej)
|
Szczególnie to "zmiksowac" mi się podoba. |
|
|
|
|
Hodo
Emeryt
Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
|
Wysłany: 11-11-2009, 01:03
|
|
|
Viator na Freha napisał/a: | Przepis na chleb z Birki (z: Historiska Nyheter nr 61/1996 - Livet i Birka)
- 150 ml mąki jęczmiennej
- 50 ml mąki graham czyli pszennej z otrębami (można wziąć osobno zwykłą pszenną i parę łyżeczek otrąb)
- kilka łyżeczek rozdrobnionego siemienia lnianego
- 100 ml wody
- 1 ml soli kamiennej (można rozpuścić w tej wodzie)
- pół łyżeczki smalcu (stopionego, bo się nie wymiesza)
Wyrobić (powinno się dać wymieszać łyżką) ciasto, odstawić na 2 dni w chłodzie, podzielić na 8 cienkich placuszków, piec na blasze 10-20 minut w 150 stopniach.
Mąkę jęczmienną zrobiłem sobie z kaszy mazurskiej, mieląc ją w ręcznym młynku do kawy, ustawionym na najdrobniejszy przemiał; przez ten sam mynek przepuściłem otręby i siemię lniane.
Przy pieczenu przez 20 minut uzyskuje się nie tyle podpłomyki co suchary, przypominające herbatniki wielozbożowe - pyszne i świetne do przegryzania w drodze, lekkie i zdaje się że powinny być dość trwałe (robię teraz próbę, ile wytrzymają w warunkach wilgotnych zapakowane w przewieny woreczek z lnu).
|
|
|
|
|
|
Hodo
Emeryt
Skąd: Księstwo Śląsko-Pomorskie
|
Wysłany: 22-09-2011, 19:55
|
|
|
Polewka piwna (Składniki na sporą czeradkę)
3 litry jasnego piwa
1 litr wody
4 goździki
1 laska (5 cm) kory cynamonowej
4 żółtka
100 gram cukru
500 gram tłustego twarogu
Wodę z piwem i korzeniami zagotowujemy. Kiedy płyny się gotują, ucieramy żółtka z cukrem na puszystą masę. Odejmujemy z garnka chochelkę płynu, chwilke studzimy i wlewamy do zółtek z cukrem energicznie mieszając, żeby się nie ścieły. Całość przelewamy do piwa z wodą i korzeniami, cały czas mieszamy - zupa ma być gęsta, a nie ścięta. Twaróg kroimy w kostkę, rozkładamy na talerze, zalewamy naszą zupa i gotowe!
źródło: http://kociolstregi.blox....ewka-piwna.html |
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
|
Dodaj temat do Ulubionych Wersja do druku
|
|